Ο Τζέικομπ Γουάιλι  αποδείχθηκε άλυτο πρόβλημα για τον Προμηθέα Πάτρας, που ηττήθηκε εντός έδρας 75-86 από την Γκραν Κανάρια με στην πρεμιέρα του EuroCup.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε 12 από τους 22 πόντους του στην τελευταία περίοδο, όπου οι Ισπανοί απέδειξαν γιατί είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου.

Υπό αυτήν την έννοια, δεν αποτελεί ζημιά για τον Προμηθέα στο ξεκίνημα της νέας ευρωπαϊκής του περιπέτειας, παρά μόνο ένα μάθημα με την κατάρρευσή του στην τελευταία περίοδο που την έχασε με double score (28-14)!

Πρώτα από όλα για την άμυνα, διότι δεν κατάφερε να σταματήσει τη δράση του Γουάιλι και κατόπιν για τη συλλογικότερη προσπάθεια που απαιτείται, διότι όσο… παικταράς κι αν είναι ο Ίαν Μίλερ, δεν αρκεί στο σύγχρονο μπάσκετ!

Ο Μίλερ πέτυχε 14 πόντους στην πρώτη περίοδο, 20 στο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, από 3/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα (άρχισε με 5/6) και 6/6 βολές, αλλά ο Προμηθέας θέλει περισσότερα από παίκτες-κλειδιά.

Όπως τον Ντελρόι Τζέιμς που έμεινε στους 2 πόντους, και προσεχώς κι από τον Τζαμάλ Νίξον που στο ντεμπούτο του έμεινε άποντος.

Ο Ντάνι Αγκμπελέζε είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά, κι ο Χάρης Γιαννόπουλος 16.

Όμως η ομάδα του Μάκη Γιατρά  έκανε 17 λάθη στο ματς, εννέα περισσότερα από τους Ισπανούς, έδωσε τις μισές ασίστ (10-20).

Για 30 λεπτά, ο Προμηθέας έδειχνε ότι μπορεί να πάρει αυτό που θέλει, όμως, η ποιότητα της Γκραν Κανάρια με “στυλοβάτες” παιδιά που έχουν παίξει στο επίπεδο της Euroleague, όπως ο Αλμπισί και ο Ντελα Βάλε, μίλησαν στα κρίσιμα, στο τέλος και φανέρωσαν τις δυσκολίες του φετινού EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86.