Rising Stars Βορρά – ΔΕΚΑ

Ντέρμπι ως το φινάλε και της πεντάλεπτης παράτασης ήταν ο αγώνας ανάμεσα στην ομάδα Rising Stars Βορρά και της ΔΕΚΑ με την πρώτη να παίρνει τη νίκη με 87-82 στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη.

H μικτή ομάδα με τα… αστεράκια του Βορρά ήταν αυτή που πήρε πρώτη το προβάδισμα (6-0 στο 1’20, 17-9 στο 8’), αλλά η ΔΕΚΑ κατάφερε να ισορροπήσει βήμα βήμα το παιχνίδι. Έκλεισε την πρώτη περίοδο 18-15 (9’50’’) και προσπέρασε με στα πρώτα λεπτά της δεύτερης (25-26, 13’) με τον Λιοτόπουλο να ευστοχεί από τη γραμμή. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν ως το +6 (31-37, 16΄). Το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια με τον Στράντζαλη να γράφει το 41-39 σχεδόν με την συμπλήρωση του πρώτου μισού.

Η διαφορά έφτασε ως το +4 (43-39, 21’) για τη μικτή Βορρά με το παιχνίδια να έρχεται στα.. ίσια (45-45, 22’10’’) και τη ΔΕΚΑ να παίρνει και το προβάδισμα (45-47, 22’40’’). Μετά το 52-52 (28’) οι μικτή Βορρά με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Πάσχο διαμόρφωσε το 57-52 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη και το απέδειξε το 59-60 (32’20’’) διά χειρός Στράντζαλη.

Ο Βαζούκης έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +4 (67-62, 34’12”) με τον Καπαγερόπουλο να ευστοχεί για το 69-70 (37’10”) δίνοντας και πάλι τα ηνία στη ΔΕΚΑ. Ο Κουρτίδης απάντησε (71-70, 37’40”). Η… σκυταλοδρομία συνεχίστηκε. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Λιοτόπουλο οδήγησαν στο 73-76 με 25” για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κουρτίδης όμως οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία από τα 6μ75 (76-76) και τελικά το παιχνίδι στην παράταση.

To αντιαθλητικό φάουλ του Καπαγερόπουλου έδωσε το δικαίωμα στη μικτή Βορρά να διαμορφώσει το 82-79, ενώ ένα ακόμη “ταξίδι” στη γραμμή της φιλανθρωπίας “έγραψε” το 84-79. Ο Τσαμπαζλής κέρδισε ένα ακόμη φάουλ για να γράψει το 85-79 με ένα λεπτό να απομένει. Ο Λιοτόπουλος κέρδισε το φάουλ σε σουτ τριών πόντων για το 85-82 με 45” στο ρολόι. Οι… βόλτες στη γραμμή συνεχίστηκαν από τους Τζαμπαζλή και Κουρτίδη, οι οποίοι διαμόρφωσαν και το τελικό 87-82.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Σελεβός, Καντερές

Δεκάλεπτα: 20-15, 41-39, 57-52, 76-76 (κ.α.), 87-82

Rising Stars Βορρά (Μπουσβάρος-Γκαϊτατζής): Τζαμπαζλής 18 (2), Κακαλέτρης 11 (10ρ), Μανωλακίδης, Γιάκουλας 7 (1), Κατσιμάγκλης 5, Πάσχος 9 (1), Κουρτίδης 16 (1), Βαζούκης 5 (1), Αρχοντακάκης 2, Επαμεινώνδας 4, Δήμου 10, Βατζήκας

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης – Χατζηβρέττας): Πούντος, Καπετάκης 21 (3), Στράντζαλης 12, Αβραμίδης, Κεραμιτσόπουλος 6, Μουτάφης 2, Καπαγερόπουλος 6, Λιοτόπουλος 31 (2), Πασχαλίδης 4