Βεζένκοφ 1

Με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 90-80 τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο άδειο, λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Χωρίς τον αρχηγό του, Κώστα Παπανικολάου (τενοντίτιδα στο γόνατο) και με τους Τζόελ Μπολομπόι, Αϊζάια Κάνααν να αγωνίζονται αλλά να είναι φανερά ανέτοιμοι, ο Ολυμπιακός διεύρυνε σε 5-0 το φετινό του ρεκόρ σε όλες τις διοργανώσεις.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεπέρασε τις άδειες εξέδρες και έκανε το 2/2 στη EuroLeague, μετά την εμφατική εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 80-70.

MVP του αγώνα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ (23π., 14ρ. ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague, 37 αξιολόγηση), τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Μουσταφά Φαλ (16π., 5ρ.), Κώστας Σλούκας (15π. με 11/12 βολές, 6ασ.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (15π.) και Τόμας Γουόκαπ (10π., 6ασ.).

Από την άλλη πλευρά, η Ζαλγκίρις έπεσε στο 0-2, αφού στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί στο τέλος από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, με 84-83.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπραζντέικις (21π.), ο Έβανς πέτυχε 14 πόντους, ο Κάβανο είχε 12 πόντους-7 ριμπάουντ, ενώ ο Σμιτς (10π.) χάθηκε μετά το καλό του ξεκίνημα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τους Πίτερς και Βεζένκοφ στις δύο θέσεις των φόργουορντ, όμως η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 2-9, με τον Ρόλαντς Σμιτς να πετυχαίνει τους πρώτους 7 πόντους της.

Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μουσταφά Φαλ, που έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους και πήρε το προβάδισμα με 14-11, με ένα σερί 10-0. Η Ζαλγκίρις έκλεισε καλά το πρώτο δεκάλεπτο και ανέκτησε την πρωτοπορία στο σκορ (18-21).

Με τους Βεζένκοφ (14π., 7ρ. στο ημίχρονο), Λαρεντζάκη και Σλούκα να σκοράρουν ακατάπαυστα, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-35 με τρίποντο του “Λάρι“), παρά τους 11 πόντους του Μπραζντέικις.

Με “όπλα” της τα επιθετικά ριμπάουντ (είχε 8 στο ημίχρονο) και τον Μπραζντέικις, η Ζαλγκίρις δεν άφησε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει με διψήφια διαφορά μέχρι το 29′, όταν ο Πίτερς έκανε το 67-56 με τρίποντο.

Η Ζαλγκίρις μείωσε 74-70 στο 36′, όμως ο Ολυμπιακός δεν πανικοβλήθηκε, έκανε ένα γρήγορο σερί 7-0 (81-70 στο 37′) και έφτασε στη νίκη με το τελικό 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80