Στο Final 4 της Euroleague, στο Βελιγράδι, επέστρεψε το βράδυ της Τετάρτης ο Ολυμπιακός που λύγισε σε ματσάρα τη Μονακό με 94-88 και με 3-2 νίκες πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο!

Πέντε χρόνια μετά την Πόλη, το 2017, ο Ολυμπιακός, το ελληνικό μπάσκετ, επιστρέφουν σε Final 4 σε μια επιτυχία που πανηγυρίστηκε έξαλλα, με δάκρυα χαράς, από παίκτες, προέδρους, προπονητές, σε μια δικαίωση της προσπάθειας και σε μια μακρά διαδρομή!

Στις 19 Μαΐου, απέναντι στην Εφές, ο Ολυμπιακός θα δώσει ξανά το παρών σε ένα Final 4 Euroleague!

Ο Γουόκαπ (17π.), ο Ντόρσεϊ (16π.), ο Σλούκας με 13 από τους 15 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, υπέγραψαν τη θρυλική νίκη του Ολυμπιακού για το 3-2!

“Καμίνι” το ΣΕΦ το βράδυ της Τετάρτης!

Το ΣΕΦ “φλεγόταν” από 12.000 και πλέον κόσμο, στις εξέδρες ήταν κι ο super star του ΝΒΑ, Κέβιν Ντουράντ, όπως κι ο Βασίλης Σπανούλης!

Ο Κέβιν Ντουράντ στα επίσημα του ΣΕΦ

Η αστοχία ήταν το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός με την έναρξη του αγώνα και για όλη την πρώτη περίοδο. Ειδικά μετά το προβάδισμα με 6-2, έκανε σχεδόν 5 λεπτά να βρει πάλι στόχο.

Νευρικότητα, πίεση, άγχος, αλλά κι η προσήλωση των Γάλλων στο αμυντικό τους κομμάτι δεν έδωσαν εύκολους πόντους στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Τουλάχιστον ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα στην άμυνά του και μετά από δέκα λεπτά αγώνα το 13-11 για τη γαλλική ομάδα έδειχνε ντέρμπι για γερά νεύρα και σκληρές άμυνες.

Μόνο που αμέσως μετά οι σκληρές άμυνες δεν ήταν τόσο αποτελεσματικές.

Από τη μια πλευρά ο Πάρις Λι και ο Γιακούμπα Ουατάρα, κι από την άλλη ο Σακίλ ΜακΚίσικ “σήκωνσαν” επιθετικά τις ομάδες τους.

Ο Λι συνέχισε να κάνει καλά παιχνίδια στη σειρά με τον Ολυμπιακό και σε 7:38 συμμετοχής πέτυχε 12 πόντους!

Ο Γιακούμπα Ουατάρα

Ο δε Ουατάρα, είχε 4/5 τρίπνοτα και 12 πόντους στο ίδιο δεκάλεπτο, όπου η Μονακό προηγήθηκε 19-30 και 38-48 πριν από το τελικό του 20άλεπτου, 41-48!

Πάλι καλά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που ο Σακίλ ΜακΚίσικ, θύμισε αγώνες… με τον Παναθηναϊκό κι έβαλε 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο για να μείνουν οι “ερυθρόλευκοι” του Πειραιά, μέσα στο ματς, με βοήθεια και από τον Ντόρσεϊ που είχε 8 πόντους στο ίδιο διάστημα.

Η ευστοχία της Μονακό από τα 6,75μ., (8/18) η προσήλωσή της στην επίθεση, δεν είχαν βρει απάντηση από πλευράς Ολυμπιακού, που έπρεπε να διορθώσει αρκετά στη συνέχεια!

Ο Τόμας Γουόκαπ έδωσε το σύνθημα στην τρίτη περίοδο, με επτά από τους εννέα πόντους του στο πρώτο πεντάλεπτο! Ο Αμερικανός γκαρντ χτύπησε τους Γάλλους με ένα εκπληκτικό κρεσέντο και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, 55-55 και το ΣΕΦ να “πήρε πάλι φωτιά”!

Με 1/2 βολές του Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο προβάδισμα 56,55, από το 6-2 (!).

Ο Άντζουσιτς έβαλε 5 σερί πόντους για να χτίσει πάλι αυτοπεποίθηση η Μονακό κι ο Τζέιμς, που πλέον είχε βρει ρυθμό και επιθετικά, με 9 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, κράτησαν την ομάδα τους στην τρίτη περίοδο. Ο Αμερικανός, μάλιστα, ευστόχησε σε τρίποντο στη λήξη της περιόδου για το 70-66 προβάδισμα των Γάλλων.

Ο Βεζένκοφ και μετά ο Σλούκας, με το πρώτο του καλάθι στη βραδιά, έφεραν τον αγώνα στα ίσια, 75-75 με 7,5 λεπτά για το τέλος, κι ενώ ο Τζέιμς είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ, ενώ λίγο αργότερα έκανε το δικό του τέταρτο και πέμπτο ο Πάρις Λι!

Ο Ολυμπιακός πήρε πάλι προβάδισμα, 78-77 με τον ΜακΚίσικ και το παιχνίδι άρχισε να εξελίσσεται στο απόλυτο θρίλερ με διαρκές εναλλαγές στο σκορ.

Έφτασε στο +3, 84-81 στα 3:40, και αργότερα στο +6 , 89-83 με νέο καλάθι τριών πόντων του Σλούκα που πλέον είχε αναλάβει τον ηγετικό ρόλο, μετά από σιγή 30 λεπτών!

Ο Τζέιμς απάντησε άμεσα για το 89-86 στο συγκλονιστικό φινάλε που έσπαγε καρδιές και μετά, πάλι ο Σλούκας, στα 100 δευτερόλεπτα για τη λήξη, έκανε το 91-86 με ένα ζευγάρι βολών.

Ο Ντόρσεϊ έβαλε το τρίποντο-μαχαιριά για το 94-88 και πλέον δεν υπήρχε επιστροφή!

Ο κόσμος μπήκε στο παρκέ με 9 δεύτερα για τη λήξη, σε ολιγόλεπτη διακοπή, αλλά ο πανηγυρισμός, το πάρτι, άρχισε λίγο αργότερα, μόλις πια ολοκληρώθηκε το 40λεπτο που βρήκε θριαμβευτή τον Ολυμπιακό, με το εισιτήριο για το Final 4 στα χέρια!

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88

Ολυμπιακός-Μονακό: Η photo gallery από το ΣΕΦ

Κέβιν Ντουράντ: Στις εξέδρες του ΣΕΦ για το Ολυμπιακός-Μονακό (vid & pic)

Ολυμπιακός: Το σύνθημα του Πρίντεζη πριν βγουν οι “ερυθρόλευκοι” στο παρκέ (vid & pics)

Ολυμπιακός-Μονακό: Ζεσταίνεται πριν από το τζάμπολ το ΣΕΦ (vid & pics)

EuroLeague: Το πανόραμα των playoffs

Euroleague: 14-0 οι νίκες γηπεδούχων σε 5ο αγώνα σε playoffs