Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 83-73 της Βαλένθια στο “Pavelló Municipal Font de Sant Lluís” και προκρίθηκε στον τελικό του EuroCup.

Η ιταλική ομάδα υποχρέωσε σε εντός έδρας ήττα τον αντίπαλό της, έπειτα από 16 σερί νίκες, κλείνοντας ραντεβού με την τρομερή Μπούρσασπορ για τις Μαΐου.

H 14η διαδοχική επικράτηση της Βίρτους σε όλες τις διοργανώσεις (τελευταία ήττα από την Τσεντεβίτα-Ολίμπια στις 16 Μαρτίου) ήρθε χάρη στους Τόρνικε Σενγκέλια (15π.), Μάρκο Μπελινέλι (14π.) και Μίλος Τεόντοσιτς (12π., 4ασ.).

Η Βαλένθια προσπάθησε με τους Χασιέλ Ριβέρο (17π.), Τσάμπι Λόπεθ-Αροστέγκι (16π.) και Λουί Λαμπεϊρί, αλλά δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους.

Σαρωτική ήταν στα τελευταία 3,5 λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η Βίρτους Μπολόνια, αφού μετέτρεψε το 17-13 σε 19-27!

Η ιταλική ομάδα είχε συνεχώς τα ηνία και όταν ο Μίλος Τεόντοσιτς έκανε σεφτέ στο σκοράρισμα με τρίποντο, η διαφορά έφτασε στο +13.

Το β’ ημίχρονο άρχισε με 5-0 σερί για τη Βαλένθια, η οποία πάντως όποτε πλησίαζε στο σκορ, έβλεπε τον Τεόντοσιτς να μεγαλώνει εκ νέου την απόσταση.

Η διαφορά των 5 πόντων προμήνυε θρίλερ. Όπως επίσης και οι φορές που η πολυνίκης του θεσμού μείωνε στους 3π. Τελικά, δεν έγινε τίποτα συνταρακτικό.

Το 63-66 έγινε 63-76, με τη Βαλένθια να παραμένει άποντη για πάνω από 4 λεπτά, με συνέπεια το παιχνίδι να κυλήσει ιδανικά για τη Βίρτους Μπολόνια.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 38-50, 57-62, 73-83