Ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός το βράδι της Τετάρτης (15/12) στο ΣΕΦ, συνέτριψε την  Μπάγερν Μονάχου με 83-60 στη 15η αγωνιστική της Euroleague βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 10-5!

Απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, ο Ολυμπιακός ήταν… άχαστος μέσα από την αντίπαλη ρακέτα στο πρώτο μισό (20/24) όπου έχτισε διαφορά 25 πόντων (49-24), αλλά δεν έμεινε εκεί!

Με όρεξη να ικανοποιήσει τον κόσμο που βρέθηκε στο ΣΕΦ, συνέχισε να “χτυπά” την Μπάγερν (7-8) κι έφτασε πανηγυρικά στη νίκη συνεχίζοντας να κρατά απόρθητη την έδρα του στη φετινή διοργάνωση για όγδοο παιχνίδι.

Καλύτερη εκκίνηση σε αγώνα, πόσο μάλλον, σε “διαβολοβδομάδα’ δεν θα μπορούσε να ζητήσει ο Ολυμπιακός!

Με πολλή διάθεση από την πλειονότητα των παικτών του, με έμφαση στη γρήγορη εκτέλεσε στην αντίπαλη ρακέτα, η ελληνική ομάδα άνοιξε τον αγώνα με 10-0 στο πρώτο πεντάλεπτο!

Σάσα Βεζένκοφ και Τάιλερ Ντόρσεϊ έσυραν πρώτοι “το χορό”, ο Γουόκαπ πάτησε στα βήματά τους, μολονότι σπάνια επιδιώκει το σκορ, κι οι υπόλοιποι ακολούθησαν.

Παρά το γεγονός ότι δεν είχε βρει εύστοχο τρίποντο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν αγχώθηκε, πήγε με πλάνο στο ζωγραφιστό και χτυπούσε αδιάκοπα τους Γερμανούς.

Το αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί 26-10 στο πρώτο δεκάλεπτο με 11/13 προσπάθειες από τη ρακέτα.

Η Μπάγερν αναλώθηκε σε πολλά λάθη, δεν είχε νεύρο και μόνο ο Ντεσόν Τόμας έβγαλε λίγη αντίδραση στην αρχή της β’ περιόδου.

Ούτε ο νεοαποκτηθείς Κέι Σι Ρίβερς στο ντεμπούτο του, μπορούσε να παρασύρει τους συμπαίκτες του, που αρκέστηκαν να κοιτούν παθητικά τους ¨ερυθρόλευκους” να κάνουν το δικό τους πάρτι!

Σε αγώνα που θύμιζε την επίβλητική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη Μακάμπι (51-26), αλλά και την Μπασκόνια στην πρεμιέρα, ο Ολυμπιακός έχτισε στο ημίχρονο διαφορά, παραπάνω κι από double score, 49-24!

Ο απολογισμός του: 20/24 δίποντα (!!!), 9/11 βολές, παρά τα 0/6 τρίποντα.

Στον αντίποδα η Μπάγερν έκλεισε το 20άλεπτο με 8 λάθη, τα μισά ριμπάουντ του Ολυμπιακού και 8/26 σουτ!

Το “πόδι” δεν ξεκόλλησε από το γκάζι ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον αέρα του +25 και το μυαλό στον επόμενο αγώνα, 48 ώρες αργότερα με τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ.

Το rotation εξασφάλιζε φρεσκάδα, η όρεξη ήταν δεδομένη υπό την αποθέωση του κόσμου κι ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι τους 34 πόντους, 65-31, πριν μειώσουν με 0-6 σερί οι Γερμανοί στο 65-37 του 30′.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης φρόντιζε άλλωστε, με το πάθος και την ευστοχία του άλλες φορές, να κρατά σε εγρήγορση τους περίπου 6.000 φιλάθλους στο ΣΕΦ, ενώ πέτυχε και τα τρία πρώτα τρίποντα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, με ισάριθμες μάλιστα προσπάθειες, όταν έκανε το 71-37!

Η Μπάγερν βρήκε την ευκαιρία να μαζέψει την έκταση της ήττας της στο τέλος, με κάποια τρίποντα που βρήκε ελεύθερα, όταν πια, η ελληνική ομάδα είχε χαλαρώσει στην άμυνα.

Μείωσε με 15-0 σερί σε 4 λεπτά, από 74-41 σε 74-56 με τα δύο συνεχόμενα του Ομπστ, αλλά ο Λαρεντζάκης φρόντισε πάλι να βάλει την “πινελιά” του στο τέλος, με ένα κλέψιμο, ασίστ για τρίποντο στον ΜακΚίσικ και δικό του τρίποντο!

Ο απολογισμός του ήταν 15 πόντοι με 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 1/2 δίποντα, σε μια βραδιά που το κοινό φώναξε ρυθμικά το όνομά του.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Βεζένκοφ που είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, στους 10 σταμάτησε ο Ντόρσεϊ, 13 είχε ο Γουόκαπ.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60