Βίρτους-Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας ανταγωνίστηκε τη Βίρτους Μπολόνια στη “Segafredo Arena” για 2,5 περιόδους, προτού υποκλιθεί στην ανωτερότητά της με 91-72.

Η αχαϊκή ομάδα βρίσκεται στην “ουρά” του Β’ Ομίλου του EuroCup με ρεκόρ 2-5, ενώ οι γηπεδούχοι στην κορυφή με 5-2.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Βίρτους πέτυχε το 7×7 σε όλες τις διοργανώσεις, στατιστικό το οποίο μαρτυρά το δύσκολο έργο που είχε ο Προμηθέας.

Ο αγώνας:

Ένα 8-0 για τη Βίρτους έφερε το σκορ στο 16-8, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι το +9, προτού ο Χάρης Γιαννόπουλος τη ρίξει στο τέλος της α’ περιόδου (27-23).

Με τον Ντάριο Χαντ να ανεβάζει αισθητά την απόδοσή του, ο Προμηθέας κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο στο β’ δεκάλεπτο.

Ο Κάιλ Γουίμς, στον αντίποδα, ηγείτο των επιθετικών προσπαθειών των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να κλείσουν προηγούμενοι το ημίχρονο (43-43).

Ο Τζεράι Γκραντ έβαλε μπροστά τον Προμηθέα στις αρχές του β’ μέρους και ο Δημήτρης Αγραβάνης έγραψε το 48-51 στα 05:55. Μέχρι εκεί όμως.

Η Βίρτους αφυπνίστηκε, έβαλε 22 πόντους σε 05:45 και από τη στιγμή που δέχθηκε μόλις 5, όλοι αντιλήφθηκαν ότι το ματς είχε κριθεί.

Αργά, αλλά σταθερά, η διαφορά αυξανόταν (+21), ώσπου έκλεισε στο 91-72.

Ο Γουίμς έκλεισε το ματς στους 18 πόντους με καλά στατιστικά (5/7δ., 2/2τρ., 2/2β.), ενώ πήρε και 4 ριμπάουντ.

Ο Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς σημείωσε 14 και μάζεψε ριμπάουντ.

Από πλευράς Προμηθέα, ο Τζεράι Γκραντ με 15 και ο Ντάριο Χαντ με 14, συνέβαλαν τα περισσότερα στο σκοράρισμα.

Θετικός και ο Νίκος Γκίκας με 5 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πήρε 6 ριμπάουντ.

H διαφορά στα τρίποντα (52%-έναντι 21,7%) και τις ασίστ (27-19), έπαιξε μεγάλο ρόλο για να γείρει η πλάστιγγα υπέρ της Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72