Με τον Ντίνο Μήτογλου MVP και τους Ματίας Λεσόρ, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ καθοριστικούς ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 66-54 στο ΣΕΦ στην 4η αγωνιστική της Basket League.

Διέκοψε έτσι το σερί 42 νικών που είχε ο Ολυμπιακός σε κανονική περίοδο Basket League, από τις 22 Νοεμβρίου 2021 που είχε χάσει 76-81 από τον Παναθηναϊκό.

Το ψηλό σχήμα που επέλεξε ο Αταμάν στο τέλος, με Ερνανγκόμεθ στο “3” και Μήτογλου-Λεσόρ στις θέσεις των ψηλών, έκρινε τον αγώνα, παράλληλα φυσικά με την αστοχία του Ολυμπιακού που έμεινε σε 54 πόντους σε 40 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός είχε 22/62 σουτ, τα 6/23 τρίποντα και απίστευτη αστοχία στις βολές με 4/16!

Ο Παναθηναϊκός είχε 19/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 7/9 βολές.

Ο Ντίνος Μήτογλου είχε 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 block σε μια μεγαλειώδη εμφάνιση, 11 πόντους πέτυχε ο Κάιλ Γκάι, 8 με 11 ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ και 10 πόντους ο Ερνανγκόμεθ, ενώ και ο Τζέριαν Γκραντ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι κι ειδικά όσο οι “πράσινοι” ακολουθούσαν στο σκορ.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 14 πόντους και 11 είχε ο Αϊζάια Κάνααν, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια κυριαρχία με αυτή του πρώτου ημιχρόνου στην αντίπαλη ρακέτα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Λουκ Σίκμα (τενοντίτιδα στον αχίλλειο) και Σακίλ ΜακΚίσικ (πρόβλημα στο γόνατο).

Από την άλλη πλευρά, ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε τον Ιωάννη Παπαπέτρου (επέμβαση στο γόνατο) τον Λούκα Βιλντόσα λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο του δεξιού του ποδιού και τον Λευτέρη Μαντζούκα, που ταλαιπωρείται από ίωση.

Η αστοχία ήταν το κυρίαρχο στοιχείο από την έναρξη της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να φτάνουν αραιά και που, στο αντίπαλο καλάθι. Ασφαλώς ο αμυντικός προσανατολισμός έπαιζε το ρόλο του, όμως και τα ελεύθερα σουτ, που δεν ήταν λίγα, ειδικά τα μακρινά, συνήθως δεν έβρισκαν στόχο.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5, από 5 πόντους του Γκάι και 4 του Λεσόρ, ο Ολυμπιακός απάντησε και προσπέρασε οριακά 12-11 στο 10άλεπτο.

Με 2:52 για την Α’ περίοδο, πέρασε στο παρκέ ο Κώστας Σλούκας.

Ο Παναθηναϊκός έκανε έξι επιπλέον επιθέσεις στο δεκάλεπτο, αλλά είχε 5/21 σουτ (τα 1/8 τρίποντα) κι ο Ολυμπιακός είχε 5/13 αλλά και 1/4 βολές.

Γουίλιαμς Γκος και Νίκολα Μιλουτίνοβ έδωσαν ώθηση στον Ολυμπιακό στη Β’ περίοδο.

Αμφότεροι πέτυχαν από έξι πόντους, με τον Σέρβο σέντερ όμως να χάνει τρεις βολές και τον Ολυμπιακό να κλείνει το ημίχρονο με 3/9!

Για αυτό δεν κράτησε τη διαφορά που πήρε, έχοντας ισορροπήσει το ριμπάουντ κι έφτασε στο +9, 27-18 με 8-0 σερί και 3:28 για το ημίχρονο, χτυπώντας στην “πράσινη” ρακέτα (22-12 οι πόντοι σε αυτό το σημείο του γηπέδου).

Ο Παναθηναϊκός, κυρίως με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (6π.) αντέδρασε και στο τέλος έφτασε σε απόσταση 3 πόντων.

Ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο του καλάθι και μια βολή από φάουλ στα 52” κι ο Μήτογλου με ένα ζευγάρι βολών στη λήξη, μείωσαν 31-28 για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε τη δράση του Ολυμπιακού στη ρακέτα του, στη Γ’ περίοδο και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων, έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Ο Ντίνος Μήτογλου έγινε ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Αταμάν και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Πέτυχε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, έναν λιγότερο από όσους όλος ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο, κι αυτό διότι ο Γουίλιαμς Γκος ευστόχησε σε τρίποντο μετά το +5 του Παναθηναϊκού (45-40) για να τελειώσει η περίοδος με 43-45.

Γκάι

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού ισοφάρισε κιόλας, 45-45 στην έναρξη της Δ’ περιόδου, δείχνοντας πόσο κομβικός είναι.

Μάλιστα έφτασε τους 7 συνεχόμενους πόντους της ομάδας του όταν μείωσε στο 47-50, όμως ο Παναθηναϊκός έλεγχε οριακά το παιχνίδι, με τη δράση του Μήτογλου και τη βοήθεια του Λεσόρ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +6, 56-50 με καλάθι του Σλούκα στο πεντάλεπτο για το φινάλε.

Η επιλογή του Αταμάν να παίζει με τον Ερνανγκόμεθ στο “3”, τον Μήτογλου στο “4” και τον Λεσόρ στο “5” έδειχνε να ελέγχει πλέον τον αγώνα, έβγαζε τις άμυνες, έπαιρνε τα ριμπάουντ, έκανε blocks σε ένα ψηλό σχήμα που ήταν καθοριστικό για την έκβαση του ντέρμπι.

Πλέον η ομάδα του Αταμάν, κέρδισε το ντέρμπι απέναντι σε εκείνη του Μπαρτζώκα, στην πρώτη της νίκη σε τρεις αγώνες φέτος, έως τώρα, με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας) Γουόκαπ 2 (8 ριμπ., 3 ασ.), Κάνααν 11 (3/8 τριπ.), Φαλ 2, Παπανικολάου 5, Πίτερς 7 (1), Γουίλιαμς Γκος 14 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 6.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι 11 (3), Γκραντ 8, Λεσόρ 8, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 20 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (5 ριμπ., 5 ασ.), Ερνανγκόμεθ 10.