Για 6η φορά τη φετινή σεζόν και 13η συνεχόμενη, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό, με 81-73 στο κατάμεστο ΣΕΦ, για την 32η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός (23-9) πανηγύρισε μία ακόμα νίκη κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλό του και είχε την ευκαιρία να προθερμανθεί για τα playoffs με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, παρά το γεγονός ότι είχε 3/17 τρίποντα!

Χωρίς τους Ματέους Πονίτκα, Νέιτ Γουόλτερς και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός (11-21) του Χρήστου Σερέλη ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, πολύ κακός στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέλος.

Από τον Νοέμβριο του 2021, που ο Παναθηναϊκός νίκησε για τελευταία φορά τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την Basket League, οι “ερυθρόλευκοι” μετρούν πλέον 13 συνεχόμενες νίκες.

MVP του αγώνα ήταν ο τρομερός Τόμας Γουόκαπ (ρεκόρ καριέρας 13 ασίστ, 11π., 7ρ., 4κλεψ.), εξαιρετικός ο Ταρίκ Μπλακ (ρεκόρ σεζόν με 21π. με 7/7 βολές, 7/8 δίποντα), σταθερός ο Σάσα Βεζένκοφ (19π.).

Από τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν οι Αρτούρας Γκουντάιτις (12π., 6ρ., 4κλεψ.), Ντούειν Μπέικον (14π., 5ασ., 4ρ.), και Πάρις Λι (15π., 5ασ.).

H εξέλιξη του αγώνα:

Μετά από ένα αναγνωριστικό και… νευρικό πρώτο δεκάλεπτο (16-17), ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στη δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με ένα +5 (33-38).

Μπλακ (9π.) και Γκουντάιτις (10π.) ήταν οι ευχάριστες εκπλήξεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι πολύ άστοχος από το τρίποντο (0/9).

Αλλαγή σκηνικού στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Γουόκαπ σε ρόλο μαέστρου και τους Βεζένκοφ-Φαλ να κάνουν πάρτι, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 57-48 στο 30′, παρά το γεγονός ότι είχε 1/14 τρίποντα!

Εκτός από τον ρυθμό του, ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Ματ Τόμας για το υπόλοιπο του αγώνα λόγω ενοχλήσεων στη μέση.

Παρά το γεγονός αυτό, οι “πράσινοι” έκαναν ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και επέστρεψαν στον αγώνα (57-56).

Το τελευταίο πεντάλεπτο:

Ο Σλούκας πέτυχε καλάθι και φάουλ και πήρε το 5ο φάουλ του Μπέικον στο 35′ (68-62), ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά στον πόντο (68-67) και ο Βεζένκοφ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο (71-67 στο 37′).

Μια μαγική ασίστ του Γουόκαπ οδήγησε σε κάρφωμα του Μπλακ (73-67), ο Λι ευστόχησε σε τρίποντο (73-70), ο Μπλακ πέτυχε ένα ακόμα καλάθι (75-70), ο Μαντζούκας έβαλε 2/2 βολές (75-72), ο Γουόκαπ πέτυχε τρίποντο (78-72 στο 01:15), ο Λι έβαλε 1/2 βολές (78-73) και ο Μπλακ με καλάθι και φάουλ από τη 13η ασίστ του Γουόκαπ τελείωσε τον αγώνα (81-73).

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.