Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 93-65 τον Προμηθέα Πάτρας στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup, στη Ρόδο και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον τελικό της Κυριακής (2/10, 21:00).

Οι δύο “αιώνιοι” θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο στη σεζόν, στην τρίτη σύγχρονη έκδοση του θεσμού που θεσπίστηκε εκ νέου από τον ΕΣΑΚΕ το 2020.

Ο Ολυμπιακός μετράει 7 σερί νίκες επί του Παναθηναϊκού από την περασμένη σεζόν, όμως οι “πράσινοι” κατέκτησαν το περσινό Super Cup.

Νωρίτερα, στον πρώτο ημιτελικό, ο Παναθηναϊκός νίκησε δύσκολα τον Κολοσσό Ρόδου με 72-67.

Στον μικρό τελικό της Κυριακής (2/10, 17:00) θα παίξουν Κολοσσός Ρόδου-Προμηθέας Πάτρας.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον έβδομο ξένο του, Ταρίκ Μπλακ, όμως δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Προμηθέα και έφτασε σε μια άνετη νίκη, έχοντας κορυφαίο τον Βεζένκοφ (19π., 5ρ.) και σε πολύ καλή βραδιά τους Πίτερς (17π.), Μπολομπόι (12π., 8ρ.), Γουόκαπ (11π., 7ασ.) και Λούντζη (11π.).

Ο Ολυμπιακός είχε 28 ασίστ για μόλις 6 λάθη!

Κορυφαίος του Προμηθέα ήταν ο Σίμπσον με 16 πόντους, ο Κουλμπόκα είχε 14 και ο Κάουαν 11.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την περασμένη σεζόν και από το EuroBasket μπήκε στον αγώνα ο Σάσα Βεζένκοφ, που πέτυχε 10 γρήγορους πόντους, όμως ο Προμηθέας έμεινε κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (23-19).

Με τον Σλούκα να επιστρέφει κεφάτος στη δράση, τον Μπολομπόι να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 14 πόντους, οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν τη διαφορά και την έφτασαν μέχρι το +15 (47-32) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (47-34).

Ο Προμηθέας έδειξε καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο, αφού είναι από τις ελάχιστες ομάδες που έχει κάνει… κανονική προετοιμασία, όμως η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έχει ομοιογένεια από την περασμένη, θριαμβευτική, σεζόν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βεζένκοφ συνέχισε να σκοράρει, ενώ στο… χορό μπήκαν και οι Πίτερς-Γουόκαπ-Μπολομπόι, με αποτέλεσμα η διαφορά να… εκτοξευτεί στους 23 πόντους και ο αγώνας να κριθεί πολύ νωρίς.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Λούντζη-Λαρεντζάκη στην περιφέρεια, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι (79-51, 85-57) και έφτασε άνετα στη νίκη-πρόκριση με το τελικό 93-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-34, 69-48, 93-65