Την πρώτη του ήττα στη EuroLeague από τις 25 Ιανουαρίου κι έπειτα από έξι νίκες, γνώρισε από την Εφές ο Ολυμπιακός την Τρίτη, με 85-72 στην 30ή αγωνιστική της EuroLeague.

H Εφές (13-17) έπαιζε για την επιβίωσή της, είναι άλλωστε “άλλη ομάδα” εντός έδρας (11-4) και τελείως διαφορετική μακριά από αυτήν (2-13!) και με εξωπραγματικά ποσοστά από μακριά στα 3/4 του αγώνα (14/27 τρίποντα), τιμώρησε την άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός έχει 18-12 ρεκόρ και παραμένει σε τροχιά τετράδας με 4 αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής περιόδου και ενώ έχει δύο αγώνες στην έδρα του.

Δείτε στο τέλος του άρθρου το υπόλοιπο πρόγραμμά του.

Οι ψηλοί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα και ο Κώστας Παπανικολάου (12π.) προσπάθησαν να τον κρατήσουν (Πίτερς 19, Φαλ 14,) αλλά η περιφέρεια έπασχε, κυρίως αμυντικά και μολονότι ο Τόμας Γουόκαπ έσφιξε πάλι τα δόντια σε μια συγκινητική προσπάθεια.

Με 3/3 τρίποντα του Τιμπορ Πλάις άρχισε ο αγώνας κι ο Κλάιμπερν έβαλε το 4ο για το 12-2 με την Εφές να έχει σουτάρει μόνο για τρεις πόντους στις έξι πρώτες επιθέσεις της.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο πνεύμα του αγώνα λίγο αργότερα, πρώτα με τον Φαλ, μετά με τον Παπανικολάου (7π. σε 4 λεπτά) και παρά την έκρηξη του Λάρκιν με 8 σερί πόντους μείωσε στο 26-21 της Α’ περιόδου, έχοντας τρεις παίκτες με 7 πόντους, αφού πλην του Παπανικολάου, είχαν τους ίδιους, ο Φαλ με τον Άλεκ Πίτερς.

Ήταν προφανές πώς τα 6/8 τρίποντα ήταν το πρόβλημα της ελληνικής ομάδας στο Α’ δεκάλεπτο, αλλά με το επιθετικό της ριμπάουντ (5 από τα 10 στη ρακέτα της Εφές), ισορρόπησε.

Ο Μόουζες Ράιτ πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στη Β’ περίοδο, , μειώνοντας στον πόντο (28-27) όμως η περιφερειακή άμυνα παρέμεινε μεγάλο ζήτημα.

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν εύστοχοι από μακριά, μετά τα 6/8 τρίποντα, είχαν 4/6 στη β’ περίοδο, 3/3 με τον Γουίλις αυτήν τη φορά κι η ομάδα του Μιγιάτοβιτς έφυγε πάλι στο +10, κι έκλεισε με 48-37 το ημίχρονο.

O Άλεκ Πίτερς κράτησε τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο, όταν η Εφές άρχισε με +13 (55-42) και με 10 προσωπικούς του πόντους σε 6,5 λεπτά μείωσε στο 57-52.

Με τον Κάνααν να βάζει τους 5 πρώτους πόντους του στη βραδιά, η ελληνική ομάδα πλησίασε στον πόντο, 62-61 με ένα λεπτό για τα 30′.

Μέσα στο τελευταίο λεπτό της Γ’ περιόδου και στο πρώτο τρίλεπτο της Δ’, η Εφές έκανε 10-0 σερί για να ανασάνει στο 72-61 και τον Ολυμπιακό να πληρώνει τα λάθη του.

Ο αγώνας έφυγε από τον έλεγχό του, οι Τούρκοι έφτασαν στο +12 (78-66) με 4 λεπτά για το τέλος.

Ο Κλάιμπερν πέτυχε το 14ο τρίποντο της Εφές, σε 27 προσπάθειες κι η διαφορά έφυγε στους 15 πόντους 81-66 με 2:53 στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς.

Με 4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη αποβλήθηκε ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας για τη συμπεριφορά του στον διαιτητή Αλμπέρτο Μπαένα και με βολές, ο Λάρκιν έγραψε το τελικό 85-72.

Με αυτές αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Εφές με 15 πόντους, ενώ με 14 τελείωσε ο Κλάιμπερν, 13 ο Γουίλις, 11 ο Μπομπουά και 10 ο Μπράιαντ.