Το τρομερό Περιστέρι (3-3) νίκησε την πανίσχυρη Τενερίφη (4-2) με 90-82 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” και σε συνδυασμό με την ήττα της Χάποελ Ιερουσαλήμ από την Καρσίγιακα με 98-87, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Basketball Champions League, επιστρέφοντας από το 0-3!

Η Καρσίγιακα (2-4) νίκησε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (3-3) του Ηλία Καντζούρη με 98-87 στο Λάκτασι της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης, κάνοντας δώρο την πρόκριση στο Περιστέρι και την πρώτη θέση στην Τενερίφη!

Απέναντι σε μια ομάδα με ποιότητα και παίκτες με εμπειρία από το υψηλότερο επίπεδο, το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη έδειξε τρομερό χαρακτήρα και πήρε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του.

Λεωνίδας Κασελάκης (18π.), Κένι Γουίλιαμς (18π.), Τζο Ράγκλαντ (15π., 14ασ.), Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (12π.) και Τρέβορ Τόμπσον (6π., 10ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των θριαμβευτών.

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα είχε σε εκπληκτική βραδιά τον 41χρονο Μαρσελίνιο Χουέρτας (31π., 5ασ.) και τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Κάιλ Γκάι (26π.), όμως δεν αρκούσαν…

Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-10 στο 4ο λεπτό, όμως και η Τενερίφη ήταν εξαιρετική στην επίθεση και προηγήθηκε με 21-23 στο 7ο λεπτό!

Η… χορταστική πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 28-24, με ένα buzzer-beater του Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ.

Με τον 41χρονο Μαρσελίνιο Χουέρτας να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ (16π. με 6/7 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), η Τενερίφη ισοφάρισε (41-41 στο 17′).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-46, με το Περιστέρι να έχει 8/14 τρίποντα και 13 ασίστ για μόλις 3 λάθη!

Το Περιστέρι πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στον αγώνα στα μέσα της τρίτης περιόδου (63-54 στο 26′), όμως η Τενερίφη αντέδρασε με τρίποντα των Γκάι και Χουέρτας (63-60) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 68-66.

Με τον Κάιλ Γκάι να εκτελεί, η ισπανική ομάδα ισοφάρισε 70-70, όμως το Περιστέρι με 5 ξέφυγε με διαφορά 6 πόντων (84-78 στο 38′).

Ο Κένι Γουίλιαμς έκανε το 89-82 με τρίποντο και το Περιστέρι πήρε μια επική πρόκριση, επιστρέφοντας από το 0-3!

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 50-46, 68-66, 90-82