Ολυμπιακός Β

Ο Ολυμπιακός Β’ Piraeus Bank σημείωσε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του επί του Κόροιβου Αμαλιάδας με 77-66, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Ο Κόροιβος μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (2-8) στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός Β αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (16-14), αλλά οι φιλοξενούμενοι μέσα από την πολύ σκληρή τους άμυνα και την ευστοχία τους στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (20-31).

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη στη συνέχεια δυνάμωσε την άμυνά της, καθώς δέχθηκε 14 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (42-45).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” πάτησαν γκάζι και 1:23 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα (54-52) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-56.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (65-58) και στη συνέχεια με τον Ανδρέα Πετρόπουλο (17 π) και τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι (17 π) την έστειλαν πάνω από τους δέκα (77-66) παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 6-1.

Τα δεκάλεπτα: 20-31, 42-45, 59-56, 77-66