Την τρίτη του νίκη στη Euroleague πέτυχε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή στο ΣΕΦ, με 83-68 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στην 4η αγωνιστική της διοργάνωσης!

Ο Ολυμπιακός άναψε τη σπίθα στο τέλος του πρώτου μέρους, όταν επέστρεψε από το -14 και… πήρε φωτιά στην τρίτη περίοδο που με ολοκληρωτική εμφάνιση, ισοπέδωσε τη Ζαλγκίρις κι επιβεβαίωσε ότι πλέον δεν ανήκουν στην ίδια ταχύτητα της Euroleague!

Λίγο η κόπωση, ίσως κι η απογοήτευση από την ήττα στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα, λίγο η απουσία διάθεσης στην άμυνα στα πρώτα 15 λεπτά, επέτρεψαν στη δίχως νίκη στη διοργάνωση, Ζαλγκίρις, να προηγηθεί έως 14 πόντους, 31-17 μετά από 13:10 αγώνα.

Ο κακός δαίμονας του Ολυμπιακού τα τέσσερα τελευταία χρόνια (10-2 υπέρ της οι νίκες) “πήρε αέρα” επειδή της το επέτρεψε η ελληνική ομάδα!

Κακή άμυνα, ο Μιλάκνις πυροβολούσε από παντού με 14 πόντους από 4/5 τρίποντα, ο Μούντιε, έκανε “παρέλαση” στο παρκέ κι η ομάδα του Ζντοβτς με καλή κυκλοφορία μπάλας έβρισκε ελεύθερα σουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν ανεξήγητη νευρικότητα, πολλή γκρίνια για τη διαιτησία, αλλά όταν καθάρισε το μυαλό τους, άλλαξαν όλα.

Ο Σλούκας με τον Λαρεντζάκη οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην αφύπνιση και με 6-0 στο τέλος του ημιχρόνου με το οποίο μείωσε 36-39.

Ο διακόπτης γύρισε στα αποδυτήρια, και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με το πρόσωπο που είχαμε δει στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Οι παίκτες του κυνηγούσαν παντού, έβαζαν χέρια, έπαιζαν άμυνες και η ενέργεια ξεσήκωσε τον κόσμο στο ΣΕΦ.

Το ένα έφερε το άλλο και αίφνης ο Ολυμπιακός έμοιαζε με υπερηχητική ομάδα που παίζει με… παιδάκια!

www.allstarbasket.grΟι παίκτες του Μπαρτζώκα πέτυχαν 5 τρίποντα -σε 7 προσπάθειες- στην τρίτη περίοδο, ο Σάσα Βεζένκοφ που ήταν άποντος στο πρώτο μισό, πέτυχε 12 πόντους στο δεκάλεπτο και το επιμέρους σκορ της περιόδου έγραψε 27-10!

Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ρυθμό, συνέχισε έτσι και στην τελευταία περίοδο ενθουσιάζοντας τον κόσμο του. Με τον Κώστα Σλούκα να φτάνει στους 17 πόντους, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, τους 20 πόντους, 78-58 με 4:30 για το τέλος.

Λίγο αργότερα ο Σλούκας αποσύρθηκε στον πάγκο εν μέσω αποθέωσης με τον ίδιο να ανταποδίδει με χαιρετισμό προς την εξέδρα.

Λαρεντζάκης (13π.), Παπανικολάου (10π.) Πρίντεζης (7π.) ήταν μεταξύ των κορυφαίων της ελληνικής ομάδας.

Πολύ καλή και η παρουσία του Γουόκαπ, μολονότι δεν αποτυπώνεται στατιστικά.

Ο δε Πρίντεζης, έπαιξε περισσότερο από όλους, για 22:54!

www.allstarbasket.grΑπό τη Ζαλγκίρις, μόνο ο Μούντιε στάθηκε καλά στο δεύτερο μέρος (είχε συνολικά 19 πόντους).

Ο Μιλάκνις έμεινε στους 14 πόντους του ημιχρόνου, και ο Νέμπο πέτυχε 12.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68

Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις Κάουνας: Τα photo clicks από τον αγώνα του ΣΕΦ (gallery)