Μπράντον Ντέιβις

H Μονακό (2-2) του Μάικ Τζέιμς πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως η αήττητη Μπαρτσελόνα (4-0) του Νικ Καλάθη νίκησε με 85-81 στην παράταση, στο κατάμεστο “Salle Gaston Medecin”, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Αρμάνι Μιλάνο του Ντίνου Μήτογλου, η οποία είναι αήττητη (3-0) μαζί με την Μπαρτσελόνα, υποδέχεται αυτή την ώρα (το τζάμπολ έγινε στις 21:30) την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές (0-3).

Για πρώτη φορά σε αγώνα της EuroLeague, η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς έκανε sold out, αφού στο “Salle Gaston Medecin” βρέθηκαν περισσότεροι από 4.000 φίλοι της Μονακό.

Ο αγώνας:

Με τον κόσμο στο πλευρό της και τους Γουίλ Τόμας, Ντονάτας Μοτεγιούνας και Γιακούμπα Ουαταρά να σκοράρουν ακατάπαυστα, η Μονακό έκανε ένα επιμέρους 15-2 από το 7-10 και προηγήθηκε με 22-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας από νωρίς τα… δόντια της.

Γουίλ Τόμας

Η είσοδος του Νικ Καλάθη (6π. με 2/2 τρίποντα και 6 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο) στο παρκέ… συμμάζεψε την κατάσταση για την Μπαρτσελόνα (32-31 στο 19′), ενώ αυτή του Μάικ Τζέιμς έκανε πιο άναρχο το παιχνίδι της Μονακό. Ο εκρηκτικός γκαρντ πέτυχε με τρίποντο τους πρώτους του πόντους για το 35-31, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Καλάθης

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι να ισοφαρίσει η Μπαρτσελόνα σε 48-48 στο 28′, με τρίποντο του Μπράντον Ντέιβις που έφτασε τους 17 πόντους. Ο Ρόλαντς Σμιτς έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (52-54) με νέο τρίποντο, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 54-56.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα πήρε ένα μικρό προβάδισμα (58-64 στο 35′) με δύο τρίποντα του Λαπροβίτολα, όμως ο πρώην παίκτης των Καταλανών, Λίο Βέστερμαν, μείωσε σε 61-64 με τρίποντο και ο Ντόντα Χολ έκανε το 62-64 στο 36′ με 1/2 βολές.

Μίροτιτς

Ένα τρίποντο του Μάικ Τζέιμς και άλλο ένα του Βέστερμαν έβαλαν ξανά μπροστά τη Μονακό (68-66 στο 37′), όμως ο Λαπροβίτολα έβαλε 3/3 βολές για το 68-69, 2’37” πριν το τέλος.

Ο Άλφα Ντιαλό έβαλε καλάθι και φάουλ, όμως αστόχησε στη βολή (70-69), το ίδιο ακριβώς έκανε και ο Μπράντον Ντέιβις που έφτασε τους 21 πόντους (70-71, ένα λεπτό πριν το τέλος), ο Γουίλ Τόμας έβαλε 2/2 βολές στα 38” (72-71), ο Ντέιβις αστόχησε σε δίποντο και ο Μάικ Τζέιμς έβαλε 2/2 βολές για το 74-71 στα 20”.

Γιοκουμπάιτις

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ, ο Ντέιβις μείωσε σε 74-73 με δίποντο στα 17”, ο Βέστερμαν έβαλε 1/2 βολές για το 75-73 και ο Ντέιβις με φόλοου μετά από άστοχο σουτ του Χίγκινς ισοφάρισε 75-75 στα 2.7”. Ο Μάικ Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο (81-82, 1’23” πριν το τέλος), η Μονακό ήταν άστοχη στις τελευταίες επιθέσεις και ο Χίγκινς διαμόρφωσε το τελικό 81-85 με 3/4 βολές.

Μοτεγιούνας

Ο Μπράντον Ντέιβις ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στη EuroLeague με 27 πόντους, ενώ είχε 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Νικ Καλάθης μέτρησε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ για τους νικητές.

Από τους ηττημένους ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 16 πόντους και ο Γουίλ Τόμας 15.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75 (κ.α.), 81-85