Τη δεύτερη νίκη του στον Α’ όμιλο του Eurocup πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας την Τετάρτη (16/10) καθώς με κορυφαίο τον Λάνγκστον Χολ νίκησε τη γερμανική Ουλμ με 70-67 εκτός έδρας!

Μολονότι έχασε στο τέλος της τελευταίας περιόδου το προβάδισμα και βρέθηκε πίσω με 67-65, ένα τρίποντο του Τσέις Φίλερ στα 59 δευτερόλεπτα και το αποφασιστικό καλάθι του Χολ στα 14 για τη λήξη, του χάρισαν τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες μακριά από την Πάτρα!

Ο Λάνγκστον Χολ είχε 16 πόντους-11 ασίστ, ο Οκτάβιους Έλις 14 πόντοι και 8 ριμπάουντ, ο Λίποβι πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στο ημίχρονο, αλλά το κλειδί ήταν η άμυνα του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο!

Η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, κι ειδικά στο αμυντικό κομμάτι όπου είχε δώσει τη μεγαλύτερη έμφαση.

Αφού προηγήθηκε με 20-18 προς το τέλος της πρώτης περιόδου, διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με το υπέρ της 38-34. Ο Ζόραν Ντράγκιτς ήταν μεν παραγωγικός, αλλά δεν αρκούσε μόνο του, πόσο μάλλον, όταν δεν ήταν δημιουργικός. Ο Σλοβένος είχε μόλις 1 ασίστ στο ημίχρονο!

Ο Ολεκσάντερ Λίποβι πέτυχε τα μισά (3/4) από τα τρίποντα του Προμηθέα στο 20άλεπτο (6/15 συνολικά) και με τη καθοδήγηση του Λάνγκστον Χολ συν τη δράση του Οκτάβιους Έλις στη ρακέτα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έπαιρνε αυτό που ήθελε.

Δείτε μια πολύ γνώριμη συνεργασία, μεταξύ Λάνγκστον Χολ-Οκτάβιους Έλις στην πρώτη περίοδο:

Ο Σεθ Χάινριτς έκανε ζημιά στον Προμηθέα στην τρίτη περίοδο, καθώς αποτέλεσε έναν έξτρα παραγωγικό παίκτη, στο πλευρό του Ντράγκιτς και του Γκάρετ.

Ο Αμερικανός πέτυχε 8 πόντους σε αυτή την περίοδο, κι οι Γερμανοί άνοιξαν το ρυθμό και το σκορ. Προσπέρασαν δε με 51-50 με 1:37 για τα 30:00, όπου πήγαν τελικά με +3, 53-50 αλλάζοντας την εξέλιξη της αναμέτρησης!

Ο Χολ οδήγησε σε πολύ καλό ξεκίνημα τον Προμηθέα, στην τελευταία περίοδο. Με σερί 8-0 η ελληνική ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα (58-53) και το διατήρησε μέχρι τα 3:30 για τη λήξη, όπου οι Γερμανοί ισοφάρισαν 63-63. προσπέρασαν δε και 65-63 αλλά στο δίλεπτο ο Αγραβάνης έφερε τον αγώνα στα ίσια, 65-65.

Ο Τσέις Φίλερ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 68-67 υπέρ του Προμηθέα στα 59 δευτερόλεπτα και τη χαριστική βολή στην ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς έδωσε ο Λάνγκστον Χολ στα 14 δεύτερα. Στη λήξη χρόνου επίθεσης, με ένα φλόατερ έκανε το 70-67! Ο Προμηθέας έπαιξε καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση της Ουλμ, όπου στη λήξη της, ο Αντρέας Ομπστ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις πόντους!