Η Ούνικς Καζάν έκανε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και νίκησε τη Λοκομοτίβ Κουμπάν με 74-70, για να πάρει την πρόκριση στον τελικό της VTB League!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρέθηκε να χάνει με 31-44 στο ημίχρονο, χάρη στην παρουσία των Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος-Γκιργκόρι Μοτοβίλοφ, που είχαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα στο 20άλεπτο, όμως αντέδρασε και ανέτρεψε τα δεδομένα.

Με την πλειάδα των Αμερικανών της σε καλή μέρα, η Ούνικς, άρχισε με 9-0 την τρίτη περίοδο, ισοφάρισε 55-55 με 2:38 για τα 30′ που τη βρήκαν να προηγείται με 60-55!

Με 1:18 για τη λήξη, προηγήθηκε με 73-70 και μέχρι το τέλος, η Λοκομοτίβ δεν σκόραρε ξανά!

Με 1/2 βολές στη λήξη, ο Χόλαντ έκανε το 74-70 και το 3-0.

Ο Τζον Μπράουν ήταν κορυφαίος της Ούνικς με 14 πόντους-9 ριμπάουντ, τα 7 επιθετικά, ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Κάνον κι από 11 Οκάρο Γουάιτ (που είχε και 10 ριμπάουντ) και Θίοντορ.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Πασούτιν με 17, ενώ είχε 7 ασίστ κι άλλα τόσα ριμπάουντ. Στους 14 έφτασε ο Μοτοβίλοφ και τους 13 ο Κουζμίνσκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-44, 60-55, 74-40

Η Ούνικς είχε νικήσει με 79-69 και 98-87 στην έδρα της Λοκομοτίβ στους δύο πρώτους αγώνες!

Στον τελικό, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να έχει προβάδισμα με 2-1 στις νίκες.