Η Ούνικς Καζάν έσπασε το αήττητο της Βίρτους Μπολόνια στον καθοριστικό δεύτερο ημιτελικό των playoffs του EuroCup, την Παρασκευή (-4) και με 85-81 έστειλε τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο αγώνα που θα γίνει την Τετάρτη (14/4) στην Μπολόνια!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είδε τον Μάρκο Μπελινέλι να κάνει ένα επικό δεύτερο ημίχρονο, όπου πέτυχε 22 από τους 33 πόντους του για τη Βίρτους και από το +14 (75-61) με 9 λεπτά για τη λήξη, ο αγώνας έφτασε στο 81-81 με λέι απ του Τεόντοσιτς στα 20 δεύτερα!

Όμως Τεόντοσιτς και Μπελινέλι συνεργάστηκαν καθυστερημένα μετά το 83-81, ο Μπελινέλι έχασε την μπάλα και με άλλες δύο βολές του Σμιθ η Ούνικς νίκησε με 85-81!

Η Ούνικς ήταν καλύτερη στο πρώτο μισό που είχε μόλις 1 λάθος, έναντι 9 της Βίρτους, σούταρε εξαιρετικά τρίποντο, (7/16) σε αντίθεση με τους Ιταλούς (2/11) ενώ ήταν 7-1 στα επιθετικά ριμπάουντ.

Για αυτό προηγήθηκε με 47-37 κάνοντας μάλιστα 7-0 στο τελευταίο λεπτό.

Ο Αϊζάια Κάνον (κεντρική φωτογραφία με τον Μπελινέλι) πέτυχε 19 πόντους για την Ούνικς, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ.

Στους 15 έφτασε ο Τζόρνταν Θίοντορ με συνεισφορά κυρίως στην τρίτη περίοδο και 12 πέτυχε ο Οκάρο Γουάιτ.

Για την Βίρτους που πριν από τον αγώνα είχε 19 νίκες σε ισάριθμα φετινά παιχνίδια στο EuroCup, ο Μπελινέλι πέτυχε τους 33 πόντους με 5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 8/9 βολές.

Ο Τεόντοσιτς πέτυχε 11 αλλά είχε 0/8 τρίποντα, ενώ 10 πέτυχε ο Βινς Χάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 47-37, 71-61, 85-81