Η Βιλερμπάν (4-3) έχει κάνει… άβατο το ”Astroballe”, καθώς μετά τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Μπασκόνια ”λύγισε” και η ΤΣΣΚΑ (5-2) με 67-66 στο φινάλε! Ο Τζόρνταν Τέιλορ εκτέλεσε για τρεις και ο Μάικ Τζέιμς απέτυχε να δώσει τη νίκη στην επόμενη φάση και η πρώτη εκτός έδρας ήττα των Μοσχοβιτών ήρθε.

Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ο αγώνας δεν διεκδικεί… δάφνες ποιότητας! Για ακόμα μια φορά οι Γάλλοι έβαλαν στο παιχνίδι τον κόσμο, περιόρισαν τον ρυθμό του αντιπάλου και άφησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα, κάτι που τελικά οδήγησε στη δεύτερη ήττα της ΤΣΣΚΑ μετά τον Ολυμπιακό και την πρώτη μακριά από τη Ρωσία. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο, επιστρέφοντας από το 66-62 με 1:31 να υπολείπεται για τη λήξη.

Ο Τζέιμς πήρε δυο κρίσιμα σουτ, όμως αστόχησε και στα δυο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 14 πόντους, με 6/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ενώ υπέπεσε σε 3 λάθη σε, περίπου, 25 λεπτά συμμετοχής. Ο Λόμαζ πέτυχε 4 σερί ”clutch” βολές, φτάνοντας τους 15 πόντους και ο Τζόρνταν Τέιλορ ξεσήκωσε το ”Astroballe”.

Ντεμπούτο για τον Κώστα Κουφό, αλλά βρέθηκε στο παρκέ μόνο για 6:41, σημειώνοντας 4 πόντους (2/2 βολές) και κατεβάζοντας 2 επιθετικά ριμπάουντ. Δυστυχώς για εκείνον, συνδυάστηκε με μια ιστορική νίκη του αντιπάλου και ένα… καλό μάθημα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που πρέπει να προσαρμοστεί στη ”δίχως Κλάιμπερν” περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66