Με εντυπωσιακή εμφάνιση η Ουκρανία νίκησε το βράδυ της Δευτέρας την Ιταλία με 84-73  και παίζει την Τρίτη (06/09, 18:00) ντέρμπι κορυφής με την Εθνικής μας!

Οι Ουκρανοί έκαναν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες, όσους έχει η Ελλάδα, κάνοντας την καλύτερή τους εμφάνιση στο τουρνουά.

Στην πρεμιέρα νίκησαν με 90-61 τη Μ.Βρετανία, στη δεύτερη αγωνιστική “έκλεψαν” το παιχνίδι με τους Εσθονούς, όμως τη Δευτέρα, οι Ουκρανοί έκαναν μια πειστική εμφάνιση, απέναντι στην οικοδέσποινα του Γ’ ομίλου, Ιταλία.

Μια Ιταλία, που μπαίνει σε μπελάδες αφού πλέον έχει 1-2 ρεκόρ, παίζει ντέρμπι την Τρίτη με την Κροατία (2-1) και κυρίως, απογοήτευσε με την εμφάνισή της.

Οι παίκτες του Άιναρς Μπαγκάτσκις έδειξαν αξιοθαύμαστη ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, κι αφού για 30 λεπτά, ήταν κοντά στο σκορ με την Ιταλία, που δεν είχε σχέση με την εμφάνισή της απέναντι στην Ελλάδα.

Οι Ουκρανοί χτύπησαν στη ρακέτα, όχι μόνο με τα “θηρία” τους, Λεν και Πούστοβι, αλλά και με τους άλλους παίκτες.

Ο Σβι Μίχαϊλιουκ πέτυχε 25 πόντους, ο Ισούφ Σάνον 17, όσους και ο Ιβάν Τκατσένκο, αποκάλυψη της Ουκρανίας στον αγώνα.

Οι Ιταλοί πανικοβλήθηκαν στην τελευταία περίοδο, έκαναν πολλά λάθη και βρέθηκαν να χάνουν και με 14 πόντους, 80-66, με το κοινό τους να έχει παγώσει στο Mεντιολάνουμ Φόρουμ που δεν ήταν γεμάτο.