Ήττα για το… άστοχο Περιστέρι Winmasters (2-2) με 74-71 από τη Νίζνι (3-1) που απέδρασε από το ”Α. Παπανδρέου”. Πάλεψαν για την ανατροπή οι ”κυανοκίτρινοι”, όμως βρήκαν σίδερο τα τρίποντα της ισοφάρισης των Χάτσερ-Γκρέι, 21 π. ο Σμιθ.

Ντεμπούτο για τον Ανγκολέζο φόργουορντ/σέντερ, Γιανίκ Μορέιρα που σε μερικές περιπτώσεις έδειξε τα στοιχεία του, όμως ακόμα θέλει χρόνο. Με μόλις 38.1% στα σουτ (40.6% διπ., 35.5% τριπ.) και 60% στις βολές (12/20), οι Περιστεριώτες έχασαν καλή ευκαιρία να νικήσουν ένα αξιόλογο σύνολο και να παραμείνουν αήττητοι εντός έδρας. Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Σαλούστρος και Μόρισον, στον πάγκο ο Καράμπελας.

Η εκκίνηση άνηκε στους Ρώσους που ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 8-0 στο 2′. Καλάθι για τους γηπεδούχους με τον Βασιλόπουλο και τρίποντο… ξέσπασμα με τους Αγραβάνη και Χάτσερ να μειώνουν σε 14-11 στο 7′. Ο Ζόραν Λούκιτς πήρε time-out για να κόψει το ρυθμό και τα κατάφερε, παρά και την είσοδο του Σμιθ, κλείνοντας την περίοδο στο 21-15.

Ο Αμερικανός γκαρντ μαζί με τον Μορέιρα μπήκαν ορεξάτοι και έδωσαν την κατάλληλη ώθηση στο Περιστέρι να ισοφαρίσει και να… ανάψει το παιχνίδι. ”Γκολ-φάουλ” από τον Μόουζες για το 21-21, διαδοχικές απαντήσεις από τον Μπράντον Μπράουν για το 27-24 και ασίστ για το 29-24 στο 15′. Πέντε πόντοι του Γκρέι και ανάσα για το 36-29 στο 17′, αλλά ο Στρέμπκοφ έκλεισε το ημίχρονο στο 40-32 υπέρ της Νίζνι.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πάλεψαν για τη νίκη, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν καμία ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και άντεχαν μπροστά. Καλάθι του Μορέιρα για το 42-36, όμως είτε ο Άλεκς Μπράουν, είτε ο Μπράντον Μπράουν ”πλήγωναν” την ελληνική ομάδα. Πρώτο +10 (52-42) στο 26′, απάντηση του Μπλέικ, πέντε σερί πόντοι του Μόουζες για το 58-52, όμως τρίποντα και βολές κόστιζαν.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο κόσμος μπήκε στην εξίσωση και ζέστανε το κλίμα στο Κλειστό της Τζων Κέννεντυ που δεν είχε γεμίσει. Σμιθ και Χάτσερ μείωσαν με 62-60 με τρίποντα στο 33′, αλλά ο Άλεκς Μπράουν απάντησε. Διαιτητικό λάθος στο 35′ και ο Σκορδίλης χρεώθηκε με αντιαθλητικό αντί να δοθούν τρεις βολές στον Χάτσερ με το σκορ στο 65-60.

Ασταμάτητος ο Σμιθ μείωσε σε 67-65 μόνος του, με 3:25 να απομένουν. Δίποντο του Άλεκς Μπράουν και νέο τρίποντο από τον Σμιθ για το 69-68! Ο Μπαμπούριν ευστόχησε για τρεις, 74-68, στο 38′, όπως και ο Γκρέι για το 74-71, όμως δεν τα κατάφερε για δεύτερη και τρίτη φορά στη συνέχεια. Οι άμυνες βγήκαν εκατέρωθεν και ούτε ο Χάτσερ έπειτα από το time-out κατάφερε να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Τελικό, 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-40, 52-58, 71-74