Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λάρισα με 98-67 τη Μ.Τετάρτη στο ΟΑΚΑ σε αγώνα για τη Stoiximan Basket League.

Οι απουσίες ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα, κι όχι τόσο οι Παπαγιάννης, Νέντοβιτς, Γιόβιτς του Παναθηναϊκού, που έχει άλλωστε ποιότητα και μεγαλύτερο βάθος. Όμως η Λάρισα έπαιξε χωρίς τους Κρουμπάλι, Γκριν, Ζάρα και πολύ σύντομα, οι συνέπειές τους ήταν ορατές.

Μόνο που η ομάδα του Τακιανού, πρόλαβε πάλι να βάλει την πινελιά της, αφού ερχόμενη από οκτώ νίκες στους 11 τελευταίους αγώνες της, προβλημάτισε στην αρχή τους “πράσινους” στο άδειο ΟΑΚΑ.

www.allstarbasket.grΠροηγήθηκε με 15-5 μετά από 4:48 αγώνα κι έπρεπε να… ντυθεί “Νέντοβιτς”, ο Τζέρεμι Έβανς για να γυρίσει η κατάσταση!

Ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού πρόλαβε να πετύχει 15 πόντους σε 11:26 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, με απολογισμό 5/7 τρίποντα, ενώ πριν, στο ελληνικό πρωτάθλημα είχε 7/21 σε 15 αγώνες!

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε πρώτη φορά 27-24 στο 13:20 και πήγε με +14 στο ημίχρονο 49-35.

Ο Μάριτς είχε φορτωθεί με τρία φάουλ, ο Τσαϊρέλης δεν μπορούσε να παλεύει μόνος κι η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, συνέχισε πιο σίγουρη πλέον, δίχως άγχος.

Δόθηκε έτσι η δυνατότητα στον προπονητή του Παναθηναϊκού να χρησιμοποιήσει περισσότερο τον Νίκο Χουγκάζ (10π.) αλλά και τους Λευτέρη Μαντζούκα, Νεοκλή Αβδάλα.

Η διαφορά ξεπέρασε και τους 30 πόντους, αφού η Λάρισα είχε μόλις οκτώ διαθέσιμους παίκτες και τον Βησσαρίου που πήρε 1 λεπτό συμμετοχής, συν τον Αστεριάδη που δεν πάτησε καθόλου στο παρκέ.

www.allstarbasket.grΟ Έβανς τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, σουτάροντας μόνο ένα τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο (τελείωσε με 5/8) , ο Παπαπέτρου είχε 22, ενώ 12 πέτυχε ο Γουάιτ και άλλους 10 ο Μέικον.

Ο Στέφαν Μούντι ήταν πρώτος σκόρερ της Λάρισας με 16 πόντους, στους 14 έφτασε ο Μάριτς, τους 13 ο Χάντσον, 12 ο Τσαϊρέλης και 10 ο Μπέρζινς.

Μόλις 2 πέτυχε ο Καράμπελας που έπαιξε 30 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67