O Παναθηναϊκός επικράτησε με 105-69 το Σάββατο στον αγώνα του με το Λαύριο για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μπαίνοντας πλέον για τα καλά σε κλίμα εγχώριων διοργανώσεων, αν κι έχει την προσεχή εβδομάδα το ταξίδι στη Ρωσία για τους εξ αναβολής αγώνες της Euroleague με τη Ζενίτ και την ΤΣΣΚΑ, οι παίκτες του Όντεντ Κάτας έβγαλαν όρεξη στο παρκέ, σοβαρότητα κι όταν δείχνουν τέτοιου είδους στοιχεία, είναι εξαιρετικά δύσκολο, έως απίθανο να απειληθούν από κάποια άλλη από τις 11 ομάδες του φετινού πρωταθλήματος.

Ακόμα κι από το Λαύριο, που στον Α’ γύρο είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό με 92-82 σε μια από τις 15 νίκες που πέτυχε στους 16 τελευταίους αγώνες του.

Όμως ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή τις άγριες διαθέσεις του, όταν προηγήθηκε με 15/7 με 5/6 τρίποντα!

Δείτε το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού με 5/6 τρίποντα:

Το Λαύριο μείωσε προσωρινά σε 17-15 αλλά μέσα στα 2,5 τελευταία λεπτά της περιόδου ο Παναθηναϊκός πρόλαβε να ξεφύγει με 28-18.

Κι εκεί είχε ολοκληρωθεί η οποιαδήποτε δόση κόντρας στον αγώνα των δύο ομάδων με το καλύτερο ρεκόρ νικών ηττών φέτος στο πρωτάθλημα.

Ο Παπαπέτρου είχε κέφια, η πίεση στην άμυνα οδηγούσε σε λάθη το Λαύριο (4-14 τα λάθη στο πρώτο 20άλεπτο) ο Μήτογλου είχε 7/7 δίποντα (14π. στο ημίχρονο) και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 55-35 στο πρώτο μισό του αγώνα.

Ο δε Χεζόνια, χρεώθηκε με τρίτο φάουλ στο 14′ κι αμέσως με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Από το Λαύριο μόνο ο Ντιαλό (11π.), άντε κι ο Ντέιβις είχαν καλές στιγμές, ενώ Κάρτερ και Κόζι υπέφεραν από την πίεση της άμυνας, όπου πρωτοστάτησαν Σαντ Ρος (9π., 5 ασίστ στο ημίχρονο0 κι ο Μποχωρίδης με τον Μακ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε έως το +27, 62-35 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Ο Ντέιβις βρήκε χώρους στη ρακέτα να σκοράρει, ειδικά όσο απουσίασε ο Παπαγιάννης και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μείωσε 68-47.

Σε όλο δε το δεύτερο μισό έπαιξε χωρίς τον Πέτρο Γερομιχαλό, ο οποίος λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο προφυλάχθηκε.

allstarbasket.grΤο Λαύριο στάθηκε καλά στο σύνολο της τρίτης περιόδου (επιμέρους σκορ 26-22) χάρη στον Κόζι που πέτυχε 12 πόντους και την προσπάθεια του Ντέιβις (7π. σε αυτήν την περίοδο) ενώ για τον Παναθηναϊκό, οι 10 πόντοι του Ζακ Όγκουστ έτυχαν ένθερμης αντίδρασης από τον πάγκο της ομάδας του.

Άλλο διακύβευμα δεν υπήρχε στην τελευταία περίοδο. Ο Κάτας χρησιμοποίησε τον Δίπλαρο που είχε 3/4 τρίποντα, έδωσε χρόνο στον Κασελάκη, έβαλε ξανά τον Χεζόνια που λόγω των φάουλ δεν είχε προλάβει να… χαρεί το ματς.

Το Λαύριο με τη σειρά του έριξε όλους τους παίκτες στο παρκέ, ακόμα και τον Γιώργο Παπανδρέου που πέτυχε τους πρώτους του πόντους στην Basket League, όπου έκανε δεύτερη συμμετοχή μετά από 49 δευτερόλεπτα στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή τον Δεκέμβριο.

Η διαφορά έφτασε έως τους 38 πόντους (103-65) πριν τελειώσει ο αγώνας στους 36, 105-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-35, 81-57, 105-69.

Άρης-Ιωνικός 74-62: Με αποκάλυψη τον Όμηρο Νετζήπογλου! (pics&vid)

Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ 79-72: Άλμα για playoffs δια χειρός Γουότσον! (pics&vid)