Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Κυριακή στο ΟΑΚΑ με 75-57 το Περιστέρι  για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παίζοντας κόντρα και σε κάμποσα προβλήματα!

Δίχως πέντε παίκτες, Παπαπέτρου, Γιόβιτς, Σαντ-Ρος, Καββαδά, Μαντζούκα και με δύο πιτσιρικάδες στη… 10άδα, Δήμου και Αβδάλα, ήταν προφανώς το ένστικτο που σήμανε το συναγερμό στους γηπεδούχους που από την αρχή του αγώνα, ήταν πολύ δυναμικοί στην άμυνα, προσηλωμένοι στο στόχο και δεν παρέκλιναν όταν η επίθεση δεν έβγαζε αποτέλεσμα.

Για αυτό και η ρακέτα ήταν αδιάβατη, με το Περιστέρι να ωθείται περισσότερο να σουτάρει από μακριά.

Αν και πλήρης, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έβγαλε μεγάλη νευρικότητα και κυρίως, βιασύνη στις αποφάσεις. Η μπάλα σπάνια κυκλοφορούσε καλά, με αποτέλεσμα να επιδοθεί σε αριθμό-ρεκόρ, στα τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα με 20 προσπάθειες!

Και μέχρι να μπουν τα δύο τελευταία, το Περιστέρι είχε 2/18 (!!!) και βρέθηκε 22 πόντους πίσω στο σκορ, 39-17 με 1:50 για το ημίχρονο

ίσως ο σχεδόν ένας μήνας απραξίας, έπαιξε το ρόλο του, αφού αν και ερχόταν από καλές εμφανίσεις, το Περιστέρι δεν έβγαλε ιδιαίτερα καλά στοιχεία.

Η τριάδα Γουάιτ-Μέικον-Παπαγιάννης στήριξε επιθετικά την ομάδα του Πρίφτη, σημαντική ήταν κι η συνεισφορά του Μποχωρίδη (11π.-8 ριμπ.), που ερχόταν από τραυματισμό και του Κασελάκη που ανεξαρτήτως αντιπάλου, πάντα δίνει το… 110% που έχει!

Στο ντεμπούτο του Αγκμπελίς, το Περιστέρι διόρθωσε την εικόνα του στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πήρε βαθμό κάτω από τη βάση. Κυρίως λόγω της κακής νοοτροπίας που έδειξε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Οκάρο Γουάιτ με 15 πόντους είχε ηγηθεί στο πρώτο μισό για τους πράσινους, διάστημα στοο ποίο κατέγραψαν χρόνο συμμετοχής και ο Αβδάλας (4′) με τον Δήμου (27”)!

Αν κι απροπόνητος, ο Μέικον ήταν θετικός, ενώ κι ο Μποχωρίδης πήρε καλό βαθμό στην κυκλοφορία της μπάλας για τους γηπεδούχους.

Ο δε Νέντοβιτς, έπαιξε λίγο, αφού στα 6:58 είχε ήδη δύο φάουλ.

Το Περιστέρι βελτίωσε πολύ την εικόνα του στην τρίτη περίοδο. Έβαλε λογική και ηρεμία στο παιχνίδι του, έψαξε περισσότερο τη δημιουργία και την πάσα και έδειξε την ανταγωνιστικότητα που περιμέναμε, με καθυστέρηση 20 λεπτών.

Επέστρεψε έτσι από το -20, 47-47 στο -11, 49-38.

Ο Κατσίβελης ανέλαβε και ρόλο σκόρερ με 8 πόντους σε αυτήν την περίοδο, αλλά η ουσία είναι ότι οι φιλοξενούμενοι κόντραραν τον Παναθηναϊκό και στο επιμέρους σκορ, κέρδισαν, οριακά, 20-18.

Από την άλλη ο Νέντοβιτς έβαλε τα πρώτα του σουτ, κι ο Πρίφτης συνέχισε να μοιράζει το χρόνο όσο μπορούσε για να διατηρεί τη φρεσκάδα, ειδικά του Μέικον αλλά και του Παπαγιάννη.

Το τελικό 75-57 μάλλον βρήκε χαρούμενες και τις δύο ομάδες, δεδομένων των συνθηκών του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57