Το Σάββατο (15/5) στο ΟΑΚΑ θα κριθεί η σειρά μεταξύ ΠΑΟΚΑΕΚ στα playoffs της Stoiximan Basket League καθώς ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-73 και ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες το βράδυ της Πέμπτης (13/5) στη Θεσσαλονίκη.

Πιο αποφασιστικός, πιο συγκεντρωμένος, πιο προσεκτικός, ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε δύο μέρες μετά το 102-89 της ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα.

Μελετημένες επιθέσεις, καλά ποσοστά κι ειδικά στα τρίποντα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με έμφαση στην άμυνα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη υποχρέωσε τη -δίχως Λάνγκφορντ-  ΑΕΚ σε πολλά λάθη, δεν την άφησε να βρει ρυθμό κι ειδικά την περιφέρειά της, την κράτησε χαμηλά στο σκορ και τελικά, τη νίκησε για πρώτη φορά φέτος μετά τις δύο ήττες του στην κανονική περίοδο και εκείνη στο πρώτο παιχνίδι των playoffs.

Ο ΠΑΟΚ πήρε 29 πόντους από λάθη της ΑΕΚ και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο η αναλογία ήταν 22-0 για τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Αγγέλου έκανε 14 στο ημίχρονο, 8 στη Β’ περίοδο κι όταν έβγαλε όλη τη Γ’ περίοδο δίχως κανένα λάθος, κέρδισε και το δεκάλεπτο με 21-20 επιμέρους σκορ.

allstarbasket.grΟ αγώνας ήταν 33 λεπτά ομοιόμορφος, με τον ΠΑΟΚ να ‘χει μικρό προβάδισμα, όμως να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Αυτό το πέτυχε με πέντε λεπτά για το τέλος, επειδή πήρε το κάτι παραπάνω από παίκτες με μικρή συνεισφορά, και ειδικά στην επίθεση μηδενική:

Ο Μπιτς πέτυχε το πρώτο του καλάθι για το 63-57, ακολούθησε το πρώτο του Τέρνερ για το 67-60, κι ο πρώτος πόντος του Κονατέ για το 68-60.

Με το δεύτερο τρίποντο του Μπιτς έγινε το 74-64 κι ο αγώνας τελείωσε.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε εκείνο το σημείο 13/26 τρίποντα κι ασφάλεια 10 πόντων.

Ο Αγγέλου κόντυνε πολύ το σχήμα αλλά δεν αρκούσε, αφού οι παίκτες του δεν το πίστευαν, έκαναν πάλι λάθη για να νικήσουν οι γηπεδούχοι με 81-73.

Ο Ζερμέιν Λοβ πέτυχε 16 πόντους, 13 ο Γκρίφιν κι από 11 οι πολύτιμοι Κακλαμανάκης (με 8 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης.

Άλλους 9 πέτυχε ο Νώντας Παπαντωνίου που κράτησε τον ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο, μαζί με τον Λοβ, στο καλύτερο διάστημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι.

Ο Γιανίκ Μορέιρα πέτυχε 19 πόντους για την ΑΕΚ, 12 ο Κατσίβελης και 11 ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου αγώνα, Ντάριλ Μέικον, που είχε όμως 1/5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 40-34, 60-55, 81-73

Το τρίποντο κρεσέντο του ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ (video)