ΠΑΟΚ - ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 1

Την πρώτη του νίκη στον όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε απόψε (25/10) ο ψυχωμένος και σοβαρός ΠΑΟΚ (1-2), ο οποίος επέστρεψε από το -14 και λύγισε με 81-74 τη Γαλατάσαραϊ (2-1) στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Το BCL πρόσθεσε από φέτος το ματς της εβδομάδας, κάθε Δευτέρα και για πρώτη φορά αγωνίστηκε ελληνική ομάδα σε αυτόν τον αγώνα και μάλιστα με επιτυχία!

Μετά από την πρώτη του φετινή νίκη, επί του Ηρακλή στο πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ λύγισε την ποιοτική Γαλατάσαραϊ στο “Παλατάκι”, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

Η φορμαρισμένη Γαλατάσαραϊ, η οποία πέρασε από την έδρα της Εφές με 92-85 το Σάββατο (23/10), δεν άντεξε στην Πυλαία!

Αν και ανέτοιμοι από πλευράς ρυθμού, οι Ζερμέιν Λοβ (14π.) και Τζος Κάρτερ (9π.) επέστρεψαν και έδωσαν πολλές λύσεις στον ΠΑΟΚ, που ήθελε και πήρε τη νίκη για να μπει και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ακούν-Πουρσέλ (21π., 7ρ.) και Μπλάκσιρ (18π., 7ρ.) ξεχώρισαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ενώ σε μέτρια βραδιά βρέθηκαν οι Ντι Μποστ (11π., 7ασ.) και Τριμπλ (8π. με 3/11 σουτ).

Για τον όμιλο του ΠΑΟΚ, την Τρίτη (26/10, 19:30, COSMOTE SPORT 4HD), οι Τσέχοι της Νίμπουρκ (1-1) θα έρθουν αντιμέτωποι με τους Βόσνιους της Ιγκοκέα (1-1).

Ο αγώνας:

Μετά το αρχικό 5-0 του ΠΑΟΚ, η “καυτή” Γαλατά έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 0-19 και προηγήθηκε με 5-19 στο 7′ για να ολοκληρωθεί το πρώτο δωδεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (12-24).

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλή άμυνα και με τους ΝτιΛέο, Καμπερίδη να απαντούν στα τρίποντα του Μπλάκσιρ. Μείωσε σε 33-34 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου για να διαμορφώσει ο Ακούν-Πουρσέλ το 33-36 στην εκπνοή.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 39-36 στο 23′, παίζοντας πιεστική άμυνα και χτυπώντας στον αιφνιδιασμό.

Ένα τρίποντο του Γιάνκοβιτς έφερε τον ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο +7 (48-41 στο 25′), με την ομάδα του Λυκογιάννη να παίζει εξαιρετική άμυνα και να οδηγεί σε αργό τέμπο τον αγώνα.

Ένα σερί 0-6 της Γαλατά έφερε τους Τούρκους στο -1 (48-47 στο 28′) και ανάγκασε τον έξαλλο Λυκογιάννη να καλέσει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 55-50 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-53.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (60-62 στο 33′), όμως δύο τρίποντα από Λοβ και Τολιόπουλο και 3/4 βολές έδωσαν αέρα 7 πόντων στον ΠΑΟΚ (69-62 στο 36′).

Ένα τρίποντο του… άφαντο μέχρι τότε, Μέλο Τριμπλ, έφερε τη Γαλατά σε απόσταση… αναπνοής (71-69 στο 38′), ο Γκρίφιν πέτυχε ένα κρίσιμο λέι απ για το 73-69, ο Ακούν-Πουρσέλ ευστόχησε σε τρίποντο (73-72), ο Λοβ απάντησε με δύο σερί τρίποντα για το 79-72 και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του νίκη στο φετινό BCL, με το τελικό 81-74

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74