Πολύ ανώτερος ο ΠΑΟΚ, νίκησε εύκολα τη Λάρισα με στο κλειστό της Πυλαίας το μεσημέρι του Σαββάτου, αφού πρώτα τίμησε τη μνήμη των έξι παιδιών που χάθηκαν στο τροχαίο των Τεμπών, στις 4 Οκτωβρίου 1999…

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ήταν πολύ σοβαρή, δεν υποτίμησε τον αντίπαλο με αποτέλεσμα να προκαλέσει “ασφυξία” στους νεοφώτιστους στην πρώτη περίοδο.

Πέτυχαν μόλις ένα καλάθι στο δεκάλεπτο (1/15 σουτ) και μείωσαν με βολές στο τέλος σε 19-5.

Χρειάστηκαν δε σχεδόν 18 λεπτά και αφού έχασαν 14 τρίποντα, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά, πριν ο Μπλέικ Χάμιλτον πετύχει το πρώτο τρίποντο των φιλοξενούμενων.

Με ορεξάτο τον Αντουέιν Γουίγκινς (κεντρική φωτό) ο ΠΑΟΚ πήγε εύκολα στο 39-22 του ημιχρόνου, μολονότι ήταν κι αυτός άστοχος από τα 6.75μ. (1/12) στο πρώτο 20άλεπτο.

Η δε Λάρισα τελείωσε το ημίχρονο με 6/29 σουτ!

Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι ομάδες ήταν πιο απελευθερωμένες, οπότε το ματς ήταν… βούτυρο στο ψωμί του σεσημασμένου σκόρερ, Άνταμ Σμιθ.

Ο Άνταμ Σμιθ

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 22 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα κι έβαλε παραπάνω στο παιχνίδι του, τούς Ζέιν Νόουλς, Αμάνζε Εγκεκέζε.

Ο Τζόνι… Μπερχαμενέσκελ, τουλάχιστον το πιο περίεργο όνομα της φετινής ΕΚΟ Basket League, πέτυχε 20 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, για να βρει ο Τερέλ Παρκς έναν συμπαίκτη να του σταθεί!

Ο Τερέλ Παρκς

Ωστόσο δεν αρκούσαν στη Λάρισα για να προκαλέσουν μεγαλύτερο προβληματισμό στον ΠΑΟΚ, κι οι Θεσσαλοί γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες στην μεγάλη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61

ΠΑΟK-Λάρισα: Τίμησαν τη μνήμη των έξι “αετόπουλων” (gallery)