ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του στο Basketball Champions League, από την Μπεσίκτας (69-60), κάνοντας ένα πολύ κακό τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα πολύ δυναμικά και μπόρεσε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης από νωρίς και να προηγηθεί ακόμα και με επτά πόντους (11-4).

Ωστόσο, η Μπεσίκτας απέδειξε ότι είναι πολύ καλή ομάδα και επέστρεψε στη διεκδίκηση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μόλις στο -1 (17-16).

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή, αλλά ο “δικέφαλος του βορρά” μπόρεσε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ.

Μπεσίκτας

Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να είναι μπροστά με έναν πόντο (33-32) και στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ, αλλά έχει να μπορεί να διατηρήσει τον έλεγχό του τον αγώνα.

Με τον Τζεκουάν Λιούις (19 π.) να παλεύει με “θηρία και τέρατα”, ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (49-47).

Λιούις

Εκεί η τουρκική ομάδα έδειξε ότι θέλει να είναι αυτή που θα φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το “PAOK Sports Arena”.

Βέβαια οι γηπεδούχοι δεν θα παραδίδονταν εύκολα και με τον Αμάνζε Εγκεκέζε (6 π.) μπόρεσαν να περάσουν μπροστά με πέντε πόντους (60-55), σχεδόν πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Η Μπεσίκτας όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και κάνοντας ένα σερί 14-0 έριξε στο καναβάτσο τον “δικέφαλο του βορρά” και έφυγε με το “διπλό” από τη Θεσσαλονίκη (60-69).

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ο Τόντρικ Γκότσερ (19 π.), ο οποίος την περυσινή σεζόν αγωνίστηκε με τη φανέλα του Ήφαιστου Λήμνου, ενώ θετικός ήταν και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τζόρνταν Θίοντορ (11 π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69