ΝτιΛέο

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε ούτε απόψε να φτάσει στην πρώτη του νίκη στη σεζόν, αφού ηττήθηκε με 83-84 από τη Νίμπουρκ στο PAOK Sports Arena, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Ο Χάρντινγκ (22π.) “σκότωσε” τον Δικέφαλο με δίποντο σε … νεκρό χρόνο!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχει αρχίσει με προβλήματα τη σεζόν και στερήθηκε πάλι τους δύο αρχηγούς της, Ζερμέιν Λοβ και Γιώργο Καμπερίδη, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο τραυματίστηκε στον δεξί ώμο και αποχώρησε ο Τζος Κάρτερ. Του τοποθετήθηκε ειδικός νάρθηκας και θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Πλέον, ο Δικέφαλος έχει ρεκόρ 0-2 στη Stoiximan Basket League και 0-2 στο Basketball Champions League.

Η Νίμπουρκ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 14 πόντων (11-25) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του με τους ΝτιΛέο και Γιάνκοβιτς και μείωσε στους 3 (35-38) λίγο πριν το ημίχρονο (35-40).

Το κακό για τον ΠΑΟΚ είναι ότι λίγο πριν την ανάπαυλα αποχώρησε με τραυματισμό ο Τζος Κάρτερ, ενώ ο Μάλκολμ Γκρίφιν είχε 0/7 σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα με 49-46, με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, όμως η πρωταθλήτρια Τσεχίας προσπέρασε ξανά και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (55-65).

Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή, αρχικά μείωσε στον πόντο (80-81 στα 21”), ο Χάρντινγκ είχε 1/2 βολές στα 13” (80-82), ο Μάρβιν Τζόουνς έβαλε καλάθι και φάουλ στα 5” (83-82), όμως ο Χάρντινγκ εκτέλεσε τον Δικέφαλο σε νεκρό χρόνο!

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84