Μια νίκη μακριά από τους τελικούς της Basket League βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε τον ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena με 97-77 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs.

Ο τρίτος αγώνας θα γίνει την Κυριακή (28/5, 19:05) στο ΣΕΦ και με νίκη ο Ολυμπιακός θα “σκουπίσει” με 3-0 και θα προκριθεί στους τελικούς της Basket League.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι των “ερυθρολεύκων” μετά την απώλεια του τίτλου της EuroLeague στον τελικό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Χωρίς τον τραυματία Ταρίκ Μπλακ και τον “κομμένο” από τα playoffs της Basket League, Αϊζάια Κάνααν, ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετική μέρα τους Κώστα Σλούκα (23π., 8ασ., 5ρ.), Σάσα Βεζένκοφ (17π., 4ασ.) και τους “διπλούς” Μουσταφά Φαλ (15π., 11ρ., 4ασ.), Τζόελ Μπολομπόι (10π., 11ρ.).

Δώδεκα μέρες μετά την ήττα με 83-65 στο ΣΕΦ, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό και ήταν ανταγωνιστικός, όμως δεν απείλησε με ήττα τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίοι των ηττημένων ήταν οι Τζέιλεν Ράιλι (27π.) και Γιανίκ Φράνκε (18π.), ενώ ο Νέιτ Ρένφρο είχε 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με ένα σερί 8-0, προηγήθηκε με 16-12 στο 6ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνήλθαν και με μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ-Φαλ, προηγήθηκαν με 24-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας 6/6 δίποντα.

Με πρωταγωνιστή τον Σλούκα που πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (34-54), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (41-56).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10 πόντους (47-57) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε εντυπωσιακά, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 24 πόντους (51-75)!

Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν ξανά τη διαφορά (67-79) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-56, 61-79, 77-97.