ΠΑΟΚ

Την πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ (12-8), ο οποίος νίκησε άνετα με 85-66 το Περιστέρι (10-11) στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, προηγήθηκε με 22-15 στο δεκάλεπτο και 42-34 στο ημίχρονο, βασιζόμενος στην πολύ καλή του άμυνα (9 κλεψίματα στο ημίχρονο) και τον επιθετικό οίστρο του Έλστον Τέρνερ (10 πόντοι στο ημίχρονο).

Αρχοντικός Κονατέ στη ρακέτα του Περιστερίου:

Από την άλλη πλευρά το Περιστέρι τα περίμενε όλα από τον Τεράν Πέτεγουεϊ που πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα 13 λάθη που έκαναν οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν πάρα πολλά για ένα εικοσάλεπτο.

Πέτεγουεϊ

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έφτασε για πρώτη φορά στο +19 (57-38 στο 25′) με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να αναλαμβάνει δράση.

Το Περιστέρι έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 και μείωσε σε 57-46 στο 27′, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε το 70-51 με τη λήξη της τρίτης περιόδου και ο αγώνας κρίθηκε πολύ νωρίς.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 25 πόντους (77-52 στο 35′) και ο Δικέφαλος έφτασε άνετα στη νίκη με το τελικό 85-66.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν Μπιτς (17π.), Τέρνερ (15π.), Γκρίφιν (15π.) και Λοβ (14π.), ενώ από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Πέτεγουεϊ (18π.), Σαλούστρος (11π.) και Γκουτιέρεζ (10π.).

ΠΑΟΚ Γκρίφιν

Ο ΠΑΟΚ έφτασε πλέον τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και τις έξι στα τελευταία επτά παιχνίδια του, αφού από τις 28 Φεβρουαρίου ηττήθηκε μόνο από την ΑΕΚ στην παράταση, ενώ στο “παλατάκι” έχει ρεκόρ 8-2!

Οι “κυανοκίτρινοι” μετρούν πλέον πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια τους και θα τερματίσουν στην έκτη θέση της κανονικής περιόδου.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, το Περιστέρι είχε επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 76-67, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία πλέον, αφού δεν υπάρχει ενδεχόμενο ισοβαθμίας ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Την τελευταία (22η) αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ παίζει εκτός έδρας με το Μεσολόγγι και το Περιστέρι υποδέχεται τον Άρη. Ο Δικέφαλος θα υποδεχθεί στις 18/4 τον Παναθηναϊκό σε εξ αναβολής αγώνα της 14ης αγωνιστικής.

Θυμίζουμε ότι οδεύει προς Μεγάλη Τετάρτη (28/4) η διεξαγωγή της τελευταίας (22ης) αγωνιστικής της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66

Παναθηναϊκός-Λαύριο 105-69: Με όρεξη και σοβαρότητα… δεν έχει αντίπαλο στο πρωτάθλημα (pics & vid)

Άρης-Ιωνικός 74-62: Με αποκάλυψη τον Όμηρο Νετζήπογλου! (pics&vid)

Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ 79-72: Άλμα για playoffs δια χειρός Γουότσον! (pics&vid)