Ήφαιστος (7-5) και Ιωνικός (7-5) προσέφεραν… σόου σε ”Νίκος Σαμαράς” και ”Σοφία Μπεφόν” το απόγευμα του Σαββάτου (21/12), απέναντι σε Ηρακλή (5-7) και Πανιώνιο (5-7) αντίστοιχα, στη 12η αγωνιστική της EKO Basket League.

Μαυροκεφαλίδης και Μπαρτ έφεραν την ”100άρα” επί του Πανιωνίου!

Ένας… καυτός Ιωνικός Affidea επιβλήθηκε με 108-74 του Πανιωνίου Su Casa στο ”Σοφία Μπεφόν” και εδραιώθηκε στην πεντάδα μαζί με τον Ήφαιστο Λήμνου.

Τρομερή εμφάνιση από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη που είχε 33 πόντους και 10 ριμπάουντ, επίδοση που μάλλον του εξασφαλίζει ακόμα ένα MVP Basket League. Από κοντά και ο Στιβ Μπαρτ Jr με 25 πόντους, με τους Νικαιώτες να έχουν 18/37 τρίποντα!

Να σημειωθεί, επίσης, η παρουσία των Χαραλαμπόπουλου (18 πόντοι) και Τζόουνς (17 πόντοι – 4 ασίστ). Χρόνο πήρε και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 7:08 και σημείωσε 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, οι ”κυανέρυθροι” ηττήθηκαν ύστερα από τρεις επιτυχίες και μάλιστα, έχοντας παρουσιάσει καλύτερο πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο. Στα υπόλοιπα, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και μοιραία ήρθε η έβδομη ήττα σε 12 αγώνες.

Ο Σαμάρντο Σάμιουελς διασώθηκε με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Συνείσφεραν, όσο μπορούσαν, ακόμα, οι Δημήτρης Βεργίνης με 13 πόντους και Άντονι Λι με 6 πόντους και 10 ριμπάουντ. ”Μπλοκαρίστηκαν” οι Ντούρεν, ΜακΓκιλ και Πάσαλιτς.

Πρώτη ”διψήφια” διαφορά (+12) στο 24′ από τον Τζόουνς που πέτυχε με τρίποντο το 57-45 για τον Ιωνικό. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η κατάσταση ξέφυγε, με το +34 να είναι η μέγιστη τιμή και να σημειώνεται δις χάρη στα τρίποντα του Γιάννη Δημάκου.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 76-55, 108-74

Τα στατιστικά:

Τρομερός Ήφαιστος, ”έκαψε” στο τέταρτο δεκάλεπτο τον Ηρακλή!

Συναρπαστικό παιχνίδι στο Νίκος Σαμαράς”, όπου ο Ήφαιστος με τη δύναμη της έδρας και χάρη σε μια τρομερή εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ”λύγισε” τον Ηρακλή και έφτασε σε μία ακόμα πολύτιμη νίκη με σκορ… 79-65!

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πέτυχε 33 πόντους στο ημίχρονο και μόλις 10 στην τρίτη περίοδο, όμως έτρεξε ένα επιμέρους 36-15 για να επικρατήσει εκκωφαντικά!

Ο Δημήτρης Σταμάτης είχε μία από τις καλύτερες παρουσίες στην καριέρα του, με 18 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ σε 18:19. Τρομερό double-double από τον Σον Έβανς με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής!

Χρήσιμη βοήθεια, επιπρόσθετα, από τους Μάριο Λιτλ (12 πόντους – 4 ασίστ) και Μιχάλη Πελεκάνο (10 πόντους). Για το σύνολο της Λήμνου το +17 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά.

Στο… στρατόπεδο της Θεσσαλονίκης, ο Σούλερ είχε 20 πόντους, από 11π. ο Ντέιβις και από 11 ριμπάουντ ο Καββαδάς, όμως ο Χάνλαν (3/11 σουτ – 6 λάθη) δεν ήταν σε καλή βραδιά, εξαιτίας και της άμυνας πάνω του. Τα λάθη των ”κυανόλευκων” ήταν 21!

Η αναμέτρηση ήταν ένα ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε με επτά και οκτώ πόντους διαφορά χάρη στους Κακαρούδη και Οκερέαφορ στο 28′, όμως η συνέχεια ήταν μη αναμενόμενη.

Ένα 8-0 μέσα σε ένα λεπτό, κυρίως λόγω Σταμάτη, έφερε τους γηπεδούχους μπροστά με 51-50 στο 31′. Απάντηση από τον Σούλερ, αλλά το μομέντουμ άνηκε στους νησιώτες.

Μετά το 35′ η απόσταση άνοιξε με ”μπροστάρηδες” τους Έβανς-Λιτλ και έπειτα οι Πελεκάνος-Σταμάτης σημείωσαν την πρώτη ”διψήφια” διαφορά (+11, 69-58, 37′).

Επιστροφή δεν υπήρχε για τους φιλοξενούμενους που αποδέχθηκαν την μοίρα τους και είδαν τον Χάμοντς να γράφει το 79-62 και τον Χάνλαν να μειώνει στο τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Βαθμολογία