Η Ρεάλ (12-3) ολοκλήρωσε ακόμα μία παράσταση, αυτή τη φορά στη Βιτόρια, όπου επικράτησε με 77-55 της Μπασκόνια (6-9). Επιτέλους νίκη για την Αρμάνι (8-7) που ”λύγισε” με 78-71 τη Βαλένθια (6-9) στο Μιλάνο για τη 15η αγωνιστική.

Στη Fernando Buesa Arena, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν, εξαρχής, το αφεντικό, όμως κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο τρίτο, αλλά και πάλι η κατάσταση ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο.

Αυτή ήταν η δέκατη νίκη στη σειρά για τη ”Βασίλισσα” που ”κυνηγά” την Εφές.  Επιθετικά ήταν ένα ισορροπημένο βράδυ με τον Μίκι να έχει 15 πόντους – 8 ριμπάουντ και ο Ρούντι πρόσθεσε 12 πόντους. Ο Λαπροβίτολα είχε 6 ασίστ, άποντος έμεινε μόνο ο Τέιλορ σε 18 λεπτά, ενώ ο Σαλάχ Μεϊρί δεν πήρε χρόνο αυτή τη φορά.

Από την άλλη, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, όμως με συνολική διαφορά 50 πόντων μέσα σε δύο ημέρες! Την Τρίτη (17/12) έφυγαν ”ταπεινωμένοι” από τη Βαλένθια με το 105-77 και απόψε, έβαλαν μόνο 55 πόντους! Ο  Σιλντς είχε 14 πόντους, ”κόλλησε” στους 10π. ο Σενγκέλια, μοιράστηκαν μόνο 4 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 29-45, 44-57, 55-77

Τα στατιστικά:

Τα highlights του αγώνα:

Πολυφωνική… Αρμάνι, 78-71 την σκληροτράχηλη Βαλένθια!

Για ένα ημίχρονο, οι Ισπανοί ήταν ”κακός μπελάς” στο Mediolanum Forum. Ακόμα μία επιβεβαίωση της προόδου που έχουν σημειώσει μετά από το αρχικό 0-5 στη διοργάνωση. Από τότε, τρέχουν ένα σερί 6-4, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να κάνει τα… δικά του!

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα είχε πέντε σερί ήττες και δεν μπορούσε να αφήσει την ευκαιρία για επιστροφή στις επιτυχίες. Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν ο… μαέστρος, ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε πέτυχε 15 πόντους και ο Κάλεμπ Ταρτζέφσκι είχε το δικό του σόου στη ρακέτα. Αξίζει να σημειωθεί και η παρουσία του Μίτσοβ, νέο ”DNP” για τον Μπιλίνγκα.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71

Δείτε τα highlights του αγώνα Μακάμπι-Παναθηναϊκός (video)

Δείτε πώς η Ζενίτ νίκησε τη Φενέρμπαχτσε! (video)

Σφαιρόπουλος: Αγαπώ τον κόσμο όσο με αγαπούν κι εκείνοι!

Πιτίνο: Δεν μπορούμε να κερδίσουμε έτσι…

Τον πήρε… η κατηφόρα στο Τελ Αβίβ κι η Μακάμπι 88-79 τον Παναθηναϊκό

Το… τερμάτισε η Φενέρμπαχτσε, έχασε κι από τη Ζενίτ στην Πόλη 81-84