Μπάγερν

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου επί της Αρμάνι Μιλάνο με 93-87, στο Audi Dome, το βράδυ της Παρασκευής (11/01), για τη 18η αγωνιστική της Euroleague.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με πέντε πόντους (11-6) στα πρώτα 3 λεπτά του παιχνιδιού.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με την Αρμάνι Μιλάνο να αυξάνει την υπέρ της διαφορά και στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου πήρε μία διαφορά έξι πόντων (16-10), με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει το δεύτερό του τρίποντο. Βέβαια, η Μπάγερν Μονάχου αντέδρασε και κάνοντας ένα επιμέρους 6-2 προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 23-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Βαυαρούς, οι οποίοι ήταν καταιγιστικοί και μέσω της εξαιρετικής τους επίθεσης, σημείωσαν 30 πόντους για να κλείσουν το πρώτο μισό του αγώνα στο +8 (53-45) και να δείχνουν έτοιμοι να πάρουν τη νίκη και να πατήσουν οκτάδα.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, η Μπάγερν Μονάχου θέλησε να δείξει ότι είναι εκείνη το αφεντικό του αγώνα και κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά, 15 πόντων (67-52), 4 λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Η Αρμάνι προσπάθησε να μειώσει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης αλλά η πολύ καλή άμυνα της Μπάγερν δεν της επέτρεψε να το κάνει. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να προηγείται με 9 (77-68).

Στην τελευταία περίοδο η Μπάγερν συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι δεν παράτησε τον αγώνα και στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσε ακόμα και στους τέσσερις πόντους (89-85), αλλά ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς με βολές έδωσε στην ομάδα του μία διαφορά ασφαλείας (93-85).

Τελικά, η Μπάγερν Μονάχου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα επί της Αρμάνι Μιλάνο με 93-87, παρά την τεράστια εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς (29 πόντοι, 2/5 διπ., 5/10 τριπ., 10/11 βολές, 5 ασίστ) και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-9, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 8-10.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 53-45, 77-68, 93-87