Μακάμπι-Μονακό

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρέμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της 13ης συμμετοχής της σε Final 4 EuroLeague, καθώς διέλυσε με 104-69 τη Μονακό, ισοφάρισε 2-2 και επανέφερε τη σειρά στο Πριγκιπάτο για το Game 5.

Ο “τελικός” μεταξύ των δύο ομάδων με φόντο το εισιτήριο για το Κάουνας, θα πραγματοποιηθεί στις 10 Μαΐου και ώρα 21:00.

Ο Λορένζο Μπράουν κατέγραψε 22 πόντους με 6/8 τρίποντα-6 ασίστ, ο Γουέιντ Μπόλντγουιν 19π.-6ασ., ο Άλεξ Πόιθρες 12π.-6ρ., ο Τζον ΝτιΜπαρτολομέο 11π., ο Ντάρουν Χίλιαρντ 11π. και ο Μπόνζι Κόλσον 10π.-6ρ.

Από πλευράς Μονακό, ο Μάικ Τζέιμς είχε 13 πόντους-8 ριμπάουντ, ο Τζον Μπράουν 12π.-5ρ. και ο Ντονάτας Μοτεγιούνας 11π.

Η Μακάμπι πέτυχε σπουδαία ποσοστά σε δίποντο (56,1%)-τρίποντο (44,8%), είχε 19/26 βολές, υπερίσχυσε σε ριμπάουντ (46-35), ασίστ (22-15), κλεψίματα (9-7) και υπέπεσε σε λιγότερα λάθη (10-12).

Η διαφορά στην αξιολόγηση ήταν χαοτική (128-67), με τη Μονακό να έχει 44,4% στο δίποντο, 20/27 βολές και μόλις 3/19 τρίποντα!

Τα highlights του αγώνα:

Πολύ καλά κύλησε για τη Μονακό το πρώτο δεκάλεπτο, δεδομένου ότι έκλεισε με 7-0 σερί στο τελευταίο 01:18 και σκορ 17-24 υπέρ της.

Πότε σημειώθηκε ο επόμενος πόντος των φιλοξενούμενων; Πέντε λεπτά και τέσσερα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της β’ περιόδου, με βολή του Τζέιμς, κι αφού είχε προηγηθεί σερί 20-0 για τη Μακάμπι!

Έπρεπε να περάσουν πάνω από 5,5 λεπτά για να σκοράρει με εντός πεδιάς καλάθι η Μονακό, η οποία αντέδρασε (39-36), αλλά δέχθηκε νέο σερί (12-0) και βρέθηκε στο -15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer τρίποντο του Μπόλντγουιν και τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (79-53), σκορ που μετέτρεπε σε τυπική διαδικασία την τελευταία παρτίδα.

Επεισοδιακό ήταν το φινάλε της γ’ περιόδου, αφού μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα οι διαιτητές έδωσαν τέσσερις τεχνικές ποινές: μία στον Λόιντ, μία στον πάγκο της Μακάμπι και δύο στον Ομπράντοβιτς, ο οποίος αποβλήθηκε εν εξάλλω κατάσταση στα 47,2”.

Χάρη στους 30 πόντους του β’ δεκαλέπτου και τους 32 του γ’, σε συνδυασμό με τη σπουδαία αμυντική λειτουργία, η Μακάμπι έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη, η οποία όμως δεν θα έχει καμία σημασία αν δεν επιτευχθεί ένα δεύτερο break στο Πριγκιπάτο στις 10 Μαΐου (20:00).

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69