Το τρένο της Μακάμπι Τελ Αβίβ συνεχίζει την πρωταγωνιστική του πορεία στη Euroleague, αφού την Τρίτη (17/12) πέρασε και από την Αγία Πετρούπολη με 82-71, επί της Ζενίτ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, είχε πρώτο σκόρερ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (17π.), έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και παρά τις πολλές της απουσίες πιστοποίησε την αγωνιστική της υπεροχή επί της ρωσικής ομάδας.

Νευρικές και με πολλά λάθη, 20 συνολικά στο πρώτο μισό, οι δύο ομάδες πέταξαν πολλές επιθέσεις τους “στα σκουπίδια”. Προσπαθούσαν μεν να βρουν το ρυθμό τους, ωστόσο σε κανένα σημείο του ματς μια από τις δύο δεν κατάφερε να τον επιβάλει.

Για αυτό δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, μολονότι η Μακάμπι έδειξε να φεύγει μετά από τρία λεπτά στη β’ περίοδο, με 28-24. ωστόσο μέχρι τα 20:00 οι Ισραηλινοί έμοιαζαν με φάντασμα του καλού τους εαυτού αφού πέτυχαν όλους κι όλους 3 πόντους στα επόμενα επτά λεπτά για να λήξει το ημίχρονο στο 31-30 υπέρ τους!

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν… συνήλθε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζούσμαν έκανε σπουδαία δουλειά ειδικά στην τρίτη περίοδο κι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε επιτέλους ρυθμό. Για αυτό πέτυχε σχεδόν όσους πόντους είχε στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, σε αυτήν την περίοδο (28) και άφησε 17 πόντους πίσω τους Ρώσους!

Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν στο 75-59 με 2:57 για το τέλος, σημείο στο οποίο η Ζενίτ έκανε 12-2 επιμέρους σκορ, στα επόμενα δύο λεπτά!

Δεν είχε όμως άλλο χρόνο να μειώσει περισσότερο κι η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-31, 42-59, 71-82