Ο ΠΑΟΚ έκανε υπερπροσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν αρκούσε για να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από την ουγγρική Φάλκο Σομπατέλι με 80-89 στη 9η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το ματς της Τρίτης (17/12) στο PAOK Sports Arena έμοιαζε με μια ευκαιρία να αντλήσει δύναμη ο ΠΑΟΚ για τη δύσκολη συνέχεια, ειδικά στην Ελλάδα, ωστόσο η κακή του άμυνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταλυτική!

Οι Ούγγροι πήραν από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ με όπλο τους το τρίποντο. Αν και ο Ζέιν Νόουλς τους έκανε μεγάλη ζημιά με 11 πόντους στην α’ περίοδο και συνολικά 6 επιθετικά ριμπάουντ στο ημίχρονο, βρήκαν τον τρόπο να διατηρηθούν μπροστά.

Εκτός από τα καλά τους ποσοστά από τα 6.75μ. (4/6 δεκάλεπτο και 8/14 ημίχρονο!) έτρεξαν, χτύπησαν στον αιφνιδιασμό πολλές φορές και για αυτό πέτυχαν 51 πόντους στο ημίχρονο!

Ο Φιλίποβιτς με τον Μπένκε ήταν οι πιο αξιόπιστοι σκόρερ τους και ο Ντεκουόν Λέικ στην άμυνα, όπου είχε ήδη 4 block σε 8:36 συμμετοχής!!!

Ο ΠΑΟΚ υστερούσε στο μακρινό σουτ (2/8) ενώ όσο κυλούσε το ματς έχανε το πλεονέκτημα που του έδιναν τα επιθετικά του ριμπάουντ.

Στη Γ’ περίοδο η Σομπατέλι έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους, 63-46 με 2:50 για τα 30:00. Ο ΠΑΟΚ όχι απλώς δεν εγκατέλειψε αλλά έκανε με τρομερή αντεπίθεση που έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τους Ούγγρους!

Με τον γνώριμο ηγέτη του, Άνταμ Σμιθ και κυρίως, την καλή του άμυνα άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με τις βολές του Ζήση Σαρικόπουλου, μείωσε σε 66-67 με 6:42 για το τέλος του αγώνα!

Στο “παλατάκι” βρέθηκαν και φίλαθλοι της Σομπατέλι

Η Σομπατέλι βρήκε δυνάμεις και έτρεξε ένα 11-0 σερί για να ξεφύγει πάλι, 78-66 με 3:58 για το τέλος.

Πλέον ο χρόνος δεν υπήρχε, όπως κι οι δυνάμεις στον ΠΑΟΚ. Προσπάθησε μεν, πίεσε, ενώ στο δίλεπτο για τη λήξη αποβλήθηκε από τους διαιτητές ο Νίκος Σταυρόπουλος για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές.

Ο Άνταμ Σμιθ πέτυχε 23 από τους 31 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν με την άμυνα ο βασικός πρωταγωνιστής της ανατροπής, όμως οι Ούγγροι βρήκαν λύσεις στο τέλος και πέτυχαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση μετά από τέσσερις ήττες φτάνοντας το ρεκόρ τους στο 5-4.

Ο ΠΑΟΚ, έπεσε στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-26-, 37-51, 54-63, 80-89