Η ΑΕΚ πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στην EKO Basket League, αφού το βράδυ της Κυριακής (22/12) πέρασε από το κλειστό της Νεάπολης με 86-76 επί της Λάρισας.

Μόνο εύκολη δεν ήταν, όμως, η επικράτησή της, καθώς η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου “ίδρωσε” την αντίπαλό της, της έβαλε δύσκολα και ροκάνισε διαφορά 20 πόντων, (από το 40-60)  φτάνοντας έως τους 4 προς το τέλος του αγώνα!

Εκεί όμως, δύο τρίποντα του Χάουαρντ Σαντ Ρος και ένα ζευγάρι βολών του Κιθ Λάνγκφορντ έβαλαν τέλος στην αντεπίθεση των Θεσσαλών αφού το 71-76 έγινε 71-84 με 1:35 για τη λήξη.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-9 στην πρώτη περίοδο κι έκτοτε διατήρησε τη διαφορά έως και την τρίτη, με τη Λάρισα να είνα;ι ανταγωνιστική και τα επιμέρους σκορ των δύο περιόδων, να είναι ισόπαλα!

allstarbasket.grΟ Άντονι Χίκι πέτυχε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο για να καθοδηγήσει με τον Νώντα Παπαντωνίου την αντεπ΄ίθεση της Λάρισας που μείωσε σε 67-71 και 71-76, μέχρι ο Σαντ Ρος να βάλει το πρώτο από τα δύο του τρίποντα για το 8-0 της ΑΕΚ.

Ο Κουβανός δεν είχε τη συνήθη απόδοσή του, ωστόσο απέδειξε την κλάση του με τα μεγάλα σουτ.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ (28π.) και ο Λίνος Χρυσικόπουλος (12 π., 6 ριμπ., 4 ασ.) οδήγησαν την ΑΕΚ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και ο Τερέλ Παρκς ήταν ο κορυφαίος της Λάρισας με double double από 21 πόντους-11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 33-48, 53-68, 76-86

Οι πρώτοι της Basket League: Πήρε κεφάλι στους σκόρερ ο Φράνκαμπ

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία