Το Βέλγιο νίκησε την Τετάρτη στην Τιφλίδα, με 89-80 τη Βουλγαρία και προκρίθηκε στους “16” του Eurobasket 2022, αφήνοντας εκτός την ομάδα του Σάσα Βεζένκοφ.

Το Βέλγιο θα τερματίσει τρίτο εάν αργότερα, η Γεωργία νικήσει το Μαυροβούνιο, ενώ θα είναι τέταρτο στην τελική κατάταξη του Α’ ομίλου, εάν νικήσουν οι Μαυροβούνιοι, που σε αυτό το σενάριο βγαίνουν τρίτοι.

Ο Ρετίν Ομπασοχάν πέτυχε 25 πόντους για τους νικητές κι ο Εμανουέλ Λεκόμτ πρόσθεσε 20 με 9/10 δίποντα.

Η Βουλγαρία προηγήθηκε στην Α’ περίοδο με 19-17, πριν χάσει στην εκπνοή το προβάδισμα!

Δείτε το τρίποντο του Ομπασοχάν στη λήξη της α’ περιόδου:

Δίχως παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέτα, οι Βούλγαροι είχαν μόλις 2/12 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο, όπου το Βέλγιο ξέφυγε έως και 13 πόντους, πριν το κλείσει με προβάδισμα 41-40.

Όμως οι Βούλγαροι αντέδρασαν, Ντιμιτρόφ (7π.) και Ιβάνοφ (8π.) έδωσαν τις έξτρα λύσεις με 15 πόντους τους στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, κι η Βουλγαρία ισοφάρισε 45-45.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αλλά οι Βέλγοι πήραν μια διαφορά (69-60) στην έναρξη της τέταρτης  περιόδου κι αφού πρώτα δόθηκαν τεχνικές ποινές στον Ντι Μποστ και στον πάγκο της Βουλγαρίας.

Η Βουλγαρία έμεινε κοντά στο σκορ έως το 36,5, όταν ο Βεζένκοφ μείωσε 75-79, όμως δεν κατόρθωσε κάτι περισσότερο, ηττήθηκε κι αποκλείστηκε.

Ο Βεζένκοφ τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους από 3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 11/11 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Στους 18 έφτασε ο Ντι Μποστ με 3/12 τρίποντα, ενώ ο Κοστόφ είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 30-41, 60-66, 80-89

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες του αγώνα:

Eurobasket 2022: Πώς διαμορφώνονται τα ζευγάρια στους “16” και τα επόμενα χιαστί

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022