Το Περιστέρι ζορίστηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα και να φτάσει στη νίκη (75-69) στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» που παρατάχθηκαν με τους Ίαν Χάμερ και Νίκο Χουγκάζ είχαν τον έλεγχο, αλλά έδειξαν ότι χρειάζονται χρόνο, λόγω των πολλών νέων προσώπων. Το Περιστέρι πλέον έχει 9-6 και ο Απόλλωνας 3-12 στην βαθμολογία της Basket League.

Ο Μίρο Μπίλαν με 16 πόντους και ο Σιλβέιν Φρανσίσκο ξεχώρισαν, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και ο Κασελάκης με 11 πόντους και ο Μωραΐτης με 10.

Από τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Ντέιβις με 20 πόντους εκ των οποίων οι 19 στο πρώτο ημίχρονο και ο Γκρίφιν με 16 πόντους.

Το Περιστέρι φάνηκε να αιφνιδιάζεται από τον Απόλλωνα και την ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ και δυσκολεύτηκε από τα πρώτα λεπτά. Μπορεί να είχαν τον έλεγχο οι «κυανοκίτρινοι» (11-7 στο 4’ και 17-13 στο 7’), με τους Μπίλαν, Φρανσίσκο και Κασελάκη να σκοράρουν, όμως από την άλλη πλευρά και οι Πατρινοί δεν πήγαν πίσω.

Ακούμπησαν την μπάλα στον Αντόνιο Ντέιβις Τζούνιορ ο οποίος πρόλαβε και σκόραρε 19 πόντους (7/10 σουτ) και με την συνδρομή του Νικ Γκρίφιν επέτρεψε στον Απόλλωνα να πάρει τον έλεγχο (19-25 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου και να ανεβάσει την διαφορά στο +8 (19-27 στο 11’) στο ξεκίνημα του δεύτερου 10λεπτου.

Ο Βασίλης Σπανούλης έριξε στο παρκέ τον Ίαν Χάμερ που βοήθησε αμυντικά και έδωσε λύσεις στην επίθεση (είχε 6 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και μαζί με τον Δημήτρη Μωραΐτη επέτρεψαν στο Περιστέρι να ανακτίσει τον έλεγχο (34-27 στο 14.40’’).

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αισθάνονται την πίεση αμυντικά που ασκούσαν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη και τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Από τη στιγμή που δεν υπήρχε σταθερός επιθετικά πόλος πέραν του Ντέιβις ήταν δύσκολα τα πράγματα για τους Πατρινούς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8 πόντους (41-33 στο 19’), αλλά η ολιγωρία των γηπεδούχων τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα μειώνοντας με καλάθι του Αλόνζο Βερτζ σε χρόνο… μηδέν στους 3 πόντους (41-38 στο 20’).

Στην επανάληψη, με τον Δημήτρη Μωραΐτη να αποτελεί σημείο αναφοράς επιθετικά στο παιχνίδι του Περιστερίου η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη διεύρυνε τη διαφορά (49-40 στο 23’). Ο Απόλλωνας με τον Γκρίφιν πλησίασε ξανά (50-45 στο 25’), όμως στη συνέχεια με καλάθια από τους Κασελάκη, Μωραΐτη και τον Ραντάνοφ οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (64-53, στο 29’) βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και ο Απόλλωνας μπόρεσε να πλησιάσει σε… απόσταση βολής (66-62 στο 35’). Εκεί ο Μπίλαν σκόραρε και με την συνδρομή των Ντένμον και Φρανσίσκο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν τη διαφορά (71-64 στο 38.30’’) και μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69.