Με καλάθι του Κωνσταντίνου Δενδρινού ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος, ο Πρωτέας Βούλας έσπασε το αήττητο του Πανιώνιου στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής με 71-69 στο κλειστό της Βούλας!

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, για τη 16η αγωνιστική, το απόγευμα του Σαββάτου, αφού το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές στα τελευταία λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 61-60 στο 35′ και πήγαν στο +4, 66-62 με 3:02 για τη λήξη.

Ο Πανιώνιος απάντησε με 5-0 για να προηγηθεί 67-66, όμως ο Κυριλής με τρίποντο έκανε το 69-67 για τον Πρωτέα με 1:14. Ο Βεργίνης έφερε τον αγώνα στα ίσια, 69-69 στα 55”.

Τον αγώνα έμελλε να κρίνει ο Δενδρινός που ξέφυγε από το double team των φιλοξενούμενων και με ταμπλό, έκανε το 71-69 στο 1 δευτερόλεπτο.

Ο Πανιώνιος πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση αφού είχε αφήσει τάιμ άουτ, αλλά ο Αντωνάκης αστόχησε στην προσπάθειά του να στείλει τον αγώνα στην παράταση!

Ο Πρωτέας Βούλας έφτασε στο 13-3 ρεκόρ και ο πρωτοπόρος Πανιώνιος, έπεσε στο 15-1.

Διαιτητές: Αναστασίου-Φραγκούλη-Αυγερινός (Ηπιώτης)

Δεκάλεπτα: 22-20, 36-46, 54-54, 71-69

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας, Μόρφης): Δενδρινός 13 (3), Τσακναρίδης, Κυρίλης 12 (3), Παπαδάκος, Καραμαλέγκος Ι 5, Ματσάγγος 10 (1), Γάργαλης 16 (1), Σκορδάς 5, Καραμαλέγκος Η 10 (1), Βλάχος,  Βισνιέφσκι, Φιλίππου

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος, Καλούδης): Σκάνδαλος 6(1) , Παπαδιονυσίου Γ. 6(2), Λάζαρης, Παπαδιονυσίου Ε. 4, Αντωνάκης 8 (2), Σαχπατζίδης 12, Μάντζαρης, Σταθόπουλος, Χάλαρης 14(1), Καραϊσκος, Τρύφωνας, Βεργίνης 19.

Β’ Εθνική: Ο Έσπέρος Λαμίας πήρε το ντέρμπι στον 3ο όμιλο

Β’ Εθνική: Έκαναν το 15/15 Πανιώνιος και Μίλωνας

Β’ Εθνική 2022-23: Το σύστημα διεξαγωγής, με playoffs και playout

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 1ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 2ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 3ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Β’ ΕΘΝΙΚΗ, 4ος ΟΜΙΛΟΣ: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα-Βαθμολογία