Tο Περιστέρι “απάντησε” στον Παναθηναϊκό το βράδι του Σαββάτου, καθώς νίκησε με 73-58 και ισοφάρισε σε 1-1 νίκες την ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League.

Ο αγώνας δεν θύμισε τίποτα από το το εντυπωσιακό 101-57 των “πρασίνων” στο πρώτο παιχνίδι, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να “φοράει τα καλά της” ξανά και να κερδίζει για δεύτερη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό στο “Ανδρέας Παπανδρέου”, αφού είχε προηγηθεί η νίκη του στην κανονική περίοδο.

Κυρίως, ο Παναθηναϊκός δεν θύμισε τίποτα από τον πρώτο ημιτελικό. Δίχως δημιουργία, ρυθμό και συνέχεια, είχε λιγοστές εκλάμψεις, κυρίως από τους Πονίτκα (17π., 12 ριμπ.)-Π.Καλαϊτζάκη (13π.), που δεν αρκούσαν απέναντι στο πιο συγκεντρωμένο και κυρίως, αποφασισμένο, Περιστέρι.

Η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ για τον τρίτο αγώνα (Τρίτη 23/5), ενώ θα επιστρέψει το Σάββατο (27/5) στο Περιστέρι για τον τέταρτο, αφού απαιτούνται τρεις νίκες για πρόκριση στους τελικούς.

Μάρκους Ντένμον (14π.), Μίρο Μπίλαν (14π., 10 ριμπ.), Σιλβέιν Φρανσίσκο (12π., 6 ασίστ) κι ο πολύ καλός Πουλιανίτης (9π., 7 ριμπ.) ήταν κορυφαίοι των νικητών.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 6-0, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό σε 4 λάθη και ένα άστοχο τρίποντο στο πρώτο τρίλεπτο.

Ο Πονίτκα έδωσε σφυγμό στους “πράσινους”, όταν από το εις βάρος τους 10-4, προηγήθηκαν 10-11, αλλά το Περιστέρι απάντησε με 8-0 σερί για το 18-11.

Ήταν προφανές ότι οι δύο ομάδες πόνταραν στην άμυνα, σε ένα πολύ δυναμικό παιχνίδι, δίχως εύκολο καλάθι και ελάχιστα ελεύθερα σουτ.

Ηια αυτόν το λόγο στο πρώτο 20άλεπτο το Περιστέρι είχε 0/8 τρίποντα κι ο Παναθηναϊκός 1/11. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι, είχαν μόλις τρεις ασίστ στο πρώτο ημίχρονο.

Με τον Μίρο Μπίλαν στην αρχή και τον Σιλβέιν Φρανσίσκο στη συνέχεια, το Περιστέρι συντήρησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, 33-29.

Δείτε πώς άρχισε ο Παναθηναϊκός στο παρακάτω video:

Όσα τρίποντα… δεν έβαλαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, τα έβαλαν στα πρώτα 2,5 λεπτά της τρίτης περιόδου και ειδικά οι παίκτες του Σπανούλη.

Από τα 0/8, άρχισαν με 3/3, τα δύο εκ των οποίων από τον Μάρκους Ντένμον που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους!

Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους, 44-32 για να πάρει εσπευσμένα ο Σερέλης τάιμ άουτ, για το εκ νέου, κακό ξεκίνημα της ομάδας του, όπως στο πρώτο μέρος.

Mε τον πολύ θετικό Πουλιανίτη, το Περιστέρι πήγε στο +14, 46-32 βάζοντας σε μεγάλο προβληματισμό τον Παναθηναϊκό.

Δείτε το σερί του Μάρκους Ντένμον στο τρίτο δεκάλεπτο:

Ακόμα κι αν προσωρινά έδειξε να επανέρχεται, με 0-6 σερί (46-38) δεν μπορούσε πλέον να ανακόψει το ρυθμό των γηπεδούχων που χτυπούσαν ταχύτατα για να πιάσουν απροετοίμαστη την αντίπαλη άμυνα, σε έναν εκ διαμέτρου αντίθετο ρυθμό από το πρώτο ημίχρονο.

Με αιχμή τον Φρανσίσκο, οι γηπεδούχοι έφυγαν πάλι σε διψήφιες διαφορές προς το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, αυξάνοντας και τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στον αγώνα, πρώτα στους 15 (55-40 στο 27΅45) και μετά στους 16, 59-43 στο 28:34.

Οι παίκτες του Σερέλη δεν έδειξαν διάθεση, ή τουλάχιστον συγκέντρωση, δεν σταματούσαν καν με φάουλ τις επιθέσεις του transition των γηπεδούχων και βρέθηκαν στο -15 (61-46) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ήταν το σημείο που ο Παναθηναϊκός άλλαξε την προσέγγισή του και με τον καλύτερό του παίκτη στη βραδιά (Πονίτκα) να παίρνει προσπάθειες άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Η άμυνά του, κράτησε το Περιστέρι χωρίς πόντο για πάνω από 4 λεπτά και με 9-0 σερί έκοψε τη διαφορά στους έξι, 61-55.

Οι παίκτες του Σπανούλη έδειξαν αντανακλαστικά και σε χρόνο-μηδέν, πέτυχαν επτά αναπάντητους πόντους, 68-55 για να επαναφέρουν το παιχνίδι σχεδόν στο σημείο που το άφησαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου!

Εν μέσω αποθέωσης από τον αρκετό κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες, το Περιστέρι πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή του νίκη επί του Παναθηναϊκού στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Για την ομάδα του Σερέλη αγωνίστηκε μόλις 6:53 ο Ντέρικ Γουίλιαμς, ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στον πρώτο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-29, 61-46, 73-58