Ο Δημήτρης Μωραΐτης ευστόχησε σε 1/2 βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο και χάρισε στο Περιστέρι τη σπουδαία νίκη (68-67) επί του ΠΑΟΚ.

Με αυτό το αποτέλεσμα στο ματς του “Α. Παπανδρέου” για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς ανέβηκε στο 8-8, εδραιώθηκε στην οκτάδα και κοιτάζει ψηλότερα.

Αντίθετα, εκείνη του Άρη Λυκογιάννη, ο οποίος είχε έντονα παράπονα από τη διαιτησία και στο flash interview υπογράμμισε ότι “αξίζαμε τη νίκη 100%”, έπεσε στο 7-8.

Πρωταγωνιστής των τελευταίων κρίσιμων λεπτών αλλά και με σπουδαία δουλειά γενικότερα ο Δημήτρης Μωραΐτης των 12 πόντων, των 10 ασίστ και των 6 ριμπάουντ.

Έντεκα πόντους έβαλε ο Βασίλης Χρηστίδης, άλλους 10 ο Χρήστος Σαλούστρος, ενώ 10 ριμπάουντ μάζεψε ο Τσαντ Μπράουν.

Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο οποίος προερχόταν από μόλις δύο επίσημα ματς σε 40 μέρες, ξεχώρισε ο Μάρβιν Τζόουνς στο τελευταίο του παιχνίδι πριν να μεταπηδήσει σε ομάδα του Πόρτο Ρίκο (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, προτού αποβληθεί με 5 φάουλ).

Ίδιο αριθμό πόντων και ριμπάουντ είχε ο Φιλ Γκριν, ενώ ο Ζερμέιν Λοβ είχε 12 πόντους και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς 5 ασίστ (και ένα τρομερό buzzer).

H εξέλιξη του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0, το Περιστέρι απάντησε με 8-0 σερί, ενώ όταν το σκορ έγινε 10-4, ο “δικέφαλος” κατέγραψε δικό του 11-0.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε στο 18-21, εξίμισι λεπτά αργότερα ήταν στο 26-27 και… ξαφνικά, με λιγότερο από 4′ να απομένουν το επιμέρους έγραψε 15-3 (οι 3 πόντοι του ΠΑΟΚ ήταν τρομερό buzzer του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς).

Αυτό το 23-9 της δεύτερης περιόδου επέτρεψε στο Περιστέρι να διαχειρίζεται για αρκετή ώρα το παιχνίδι, δεδομένου ότι στα πρώτα 4,5 λεπτά του β’ ημιχρόνου σημειώθηκε μόλις ένα καλάθι (τρίποντο του Ντέιβιντ ΝτιΛέο στις αρχές).

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +12, όμως, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς δεν βρήκε το ξέσπασμα που χρειαζόταν, προκειμένου να “τελειώσει” τον αντίπαλο.

Μπήκε εξίσου νωθρά και στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας το πρώτο καλάθι 06:19 μετά την έναρξή της! Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, δεν ήταν αμέτοχος όλο αυτό το διάστημα, όπως είχε συμβεί στο τρίτο δεκάλεπτο. Τουναντίον, κατέγραψε σερί 14-0 και ανέκτησε το προβάδισμα, έπειτα από αρκετή ώρα.

Στο τελευταίο του ματς με την ασπρόμαυρη φανέλα, ο Μάρβιν Τζόουνς έγραψε το 59-65 με 2/2 βολές στα 02:46. Το Περιστέρι επανήλθε με 1/2 βολές του Βασίλη Χρηστίδη, τρίποντο του Στίβεν Γκρέι και 2/2 βολές του Δημήτρη Μωραΐτη (65-65). Ο Φιλ Γκριν βρήκε στόχο (65-67), το ίδιο κι ο Μωραΐτης (67-67), με ένα λεπτό να απομένει.

Ο Γκριν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ομοίως κι ο Μωραΐτης, με τη διαφορά ότι ο Γκρέι πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Ο Ντιμίτρι Ρίβερς έκανε φάουλ, ο Μωραΐτης έχασε την πρώτη βολή, αλλά από τη στιγμή που ευστόχησε στη δεύτερη (στο 1”), οι γηπεδούχοι πήραν τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-30, 57-47, 68-67