Ο χορηγός ονόματος φέτος στο Περιστέρι είναι η winmasters και η ομάδα του Ηλία Ζούρου έχει μετατραπεί σε winmaster, όνομα και πράγμα, αφού νίκησε την Τετάρτη (23/10) τη λετονική Ρίγα με 91-83 και έφτασε στο 6-0 σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Στον πρώτο εντός έδρας αγώνα του στο Basketball Champions League, παρουσία πολλών θεατών και όμορφης ατμόσφαιρας, το Περιστέρι ζευγάρωσε τις νίκες του στον όμιλο, αφού όταν χρειάστηκε, είχε ον τρόπο και τις λύσεις.

allstarbasket.grΣε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις του αγώνα προηγήθηκε και με διαφορά 20 πόντων, αλλά η τελευταία ήταν και η καθοριστική. Με μόλις 3/17 τρίποντα μέχρι την τρίτη περίοδο, οι Λετονοί γύρισαν από το -20 (15-35 στα μισά της β’ περιόδου) για να μειώσουν στον πόντο, 61-60 πριν τελειώσει η Γ’ περίοδος με 63-60!

Δίχως μακρινό σουτ, το Περιστέρι επιστράτευσε την άμυνα και το μυαλό του.

Με τους Γουίλιαμ Χάτσερ, Χρήστο Σαλούστρο να είναι οι μεγάλοι του πρωταγωνιστές και φυσικά την ομαδική αμυντική προσπάθεια το Περιστέρι έκανε επιμέρους σκορ 21-2 και προηγήθηκε με 82-62!

Ο Χάτσερ μάλιστα έσπασε και το σερί άστοχων μακρινών σουτ με δύο συνεχόμενα ξεσηκώνοντας το κοινό στο “Ανδρέας Παπανδρέου”!

allstarbasket.grΗ Ρίγα δεν εγκατέλειψε τον αγώνα, μείωσε μέχρι τους έξι πόντους με 1,5 λεπτό για το τέλος (84-78) αλλά η ελληνική ομάδα παρέμεινε ψύχραιμη και με μυαλό κράτησε τη δεύτερη νίκη της, me 91-83, στην επιστροφή της στην Ευρώπη έπειτα από 15 χρόνια!

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83