Ιστορική πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League πανηγύρισε την Τρίτη (28/01) το Περιστέρι, που νίκησε εντός έδρας την Μπάμπεργκ με 78-75!

Με κορυφαίο τον τρομερό Στίβεν Γκρέι (22π.)που πέτυχε 5 καθοριστικούς πόντους όταν η ομάδα του βρέθηκε να χάνει 72-75, το Περιστέρι χωρίς Ξανθόπουλο και Βασιλόπουλο έκανε το επόμενο βήμα στο Basketball Champions League, στην επανεμφάνισή του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από 15 χρόνια!

Άλλους 20 πόντους πέτυχε ο Γιανίκ Μορέιρα, 14 ο Μόουζες και 10 ο Χάτσερ!

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα

Το Περιστέρι έκανε δύο φορές διαφορές δέκα πόντων επί της Μπάμπεργκ στην πρώτη περίοδο, 14-4 και 23-13, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ των Γερμανών του στοίχισε.

Οι δύο ομάδες φάνηκαν αρκετά νευρικές λόγω της σημασίας του αγώνα κι αυτό εξηγείται ότι στα καλά τους διαστήματα έτρεχαν σερί επί του αντιπάλου.

Μάλιστα το 9-0 σερί έγινε τρεις φορές (!) στα οκτώ πρώτα λεπτά, με το 9-0 του Περιστερίου στην έναρξη, το 14-13 της Μπαμπεργκ από το 14-4 και το 23-13 με το οποίο απάντησε η ελληνική ομάδα.

O Κάμερον Τέιλορ, της Μπάμπεργκ, έκανε μεγάλη ζημιά στο Περιστέρι καθώς με τους 14 πόντους του, στο πρώτο μισό, τη βοήθησε να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να επιστρέφει αμέσως, όταν το χρειάζεται.

Και παρά τη δράση των Γκρέι, Χάτσερ, Μόουζες (από 9π. στο πρώτο ημίχρονο) η Μπάμπεργκ μείωσε στον πόντο (41-40) ενώ 70 δεύτερα πριν τελειώσει η δεύτερη περίοδος έχανε με 41-33.

Με τα συνεχόμενα καλάθια του “άσφαιρου” στο πρώτο 20άλεπτο, Πάρις Λι, δε, προσπέρασε για πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα έκανε επιμέρους σκορ 11-1 κι από το εις βάρος της 49-45 προσπέρασε με 56-50 στο 26:00!

Το Περιστέρι επέστρεψε και με 5 συνεχόμενους πόντους του Στίβεν Γκρέι προσπέρασε για το 59-58 του 30:00, αν κι η τεχνική ποινή του Μπλέικ για trash talking άρχισε την τελευταία και καθοριστική περίοδο από το μηδέν, με σκορ 59-59.

Το θρίλερ φαινόταν ότι θα κρατήσει μέχρι το φινάλε, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά. Το τρίποντο του Λι στα 3:02 έκανε το 74-71 για την Μπάμπεργκ και ο Μορέιρα μείωσε με 1/2 βολές με 1:30!

Τουλάχιστον ο Μάρεϊ που έπαιρνε τα επιθετικά ριμπάουντ για την Μπάμπεργκ, ήταν πολύ άστοχος στις βολές (είχε 1/8!) έκανε το 72-75 στα 1:10 και το Περιστέρι ισοφάρισε 75-75 με καλάθι και φάουλ του Γκρέι,  με 53 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Μετά το άστοχο τρίποντο του Λι, ο Γκρέι χτύπησε πάλι την κρίσιμη στιγμή καθώς με εξαιρετική ατομική ενέργεια σκόραρε με ταμπλό για το προσπέρασμα του Περιστερίου, 77-75 στα 12 δευτερόλεπτα!

Η τελευταία επίθεση της Μπάμπεργκ πήγε στον Μάρεϊ (των 1/8 βολών) και με τρομερή άμυνα, το Περιστέρι κέρδισε την κατοχή και με 1/2 βολές του Μόουζες το Περιστέρι νίκησε με 78-75 πανηγυρίζοντας την μεγάλη πρόκριση!

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-40, 59-58, 78-75

Δείτε τη photo gallery του αγώνα

Περιστέρι-Μπάμπεργκ: Ενός λεπτού σιγή και με t-shirts Κόμπι Μπράιαντ οι δύο ομάδες!

Σομπατέλι-Μπρίντιζι: Παραβάσεις 24 και 8 δευτερολέπτων στη μνήμη του Κόμπι μετά το τζάμπολ (video)

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2019-20

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ