Προμηθέας-Παρί

Το πλεονέκτημα έδρας στην α’ φάση των playoffs του EuroCup εξασφάλισε ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε 84-81 της Παρί στο “Δ. Τόφαλος” με τρίποντο του Άντονι Κάουαν στα 4,3”.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ζευγάρωσε τις νίκες της επί του αποψινού αντιπάλου και ανέβηκε στο 11-6 (στο 10-7 ο γαλλικός σύλλογος).

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Άντονι Κάουαν που σημείωσε 38 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ και έβαλε το νικητήριο καλάθι στα 4,3”.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντάστιν Χογκ 8π.-7ρ, ενώ ο Τζο Τόμασον δεν αγωνίστηκε.

Η Παρί των μόλις 8 παικτών, η οποία δεν είχε τον Κάιλ Όλμαν στη διάθεσή της, αντιπαρέταξε τους Τάιρον Γουάλας (24π.), Γκοτιέ Ντενί (15π.-7ρ.), Αμάρ Γκέγκιτς (13π.) και Τζέρεμι Έβανς (10π.).

Δείτε το νικητήριο τρίποντο του Κάουαν:

Με τον Κάουαν να σημειώνει τους πρώτους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του, η αναμέτρηση άρχισε καλά για τον Προμηθέα.

Ο 25χρονος γκαρντ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 16 πόντους και τρομερά στατιστικά (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές).

Χάρη στον Κάουαν, ο Προμηθέας έβαλε 27 πόντους στα πρώτα 10 λεπτά και προηγήθηκε δύο φορές με +9, προτού η Παρί μειώσει.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι στη δεύτερη περίοδο, όμως, από τη στιγμή που η γαλλική ομάδα σημείωσε μόλις 14 πόντους, το ημίχρονο έκλεισε στο +10.

Ο Προμηθέας είχε σταθερά το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, προτού η Παρί μειώσει σε 66-63 και δείξει ικανή να ανατρέψει τα δεδομένα.

Με επιμέρους 10-2 και 05:17 να απομένουν, οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ, αλλά αρκέστηκαν σε αυτό.

Στο τέλος ο Προμηθέας βραχυκύκλωσε και επέδειξε τάσεις αυτοχειρίας, αφού το 81-71 του 02:37 μετατράπηκε σε 81-81 στα 28”.

Έπρεπε να εξαπολύσει ακόμη ένα βέλος ο ασταμάτητος Κάουαν την ύστατη ώρα. Το έκανε και έγραψε το 84-81. Ακολούθησε τάιμ-άουτ και η απέλπιδα προσπάθεια του Γκοτιέ για ισοφάριση που αποδείχθηκε μάταιη.

Ο Προμηθέας είχε καλό ποσοστό στο δίποντο (46,2%), εξαιρετικό στο τρίποντο (47,6%) και 18/23 βολές.

Η Παρί ναι μεν τα πήγε θαυμάσια στο δίποντο (62,9%), αλλά υστέρησε σημαντικά στο τρίποντο (6/26 προσπάθειες) και στις βολές (19/25).

Τρία παραπάνω ριμπάουντ (35-32) και λάθη (16-13) έκαναν οι γηπεδούχοι, οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν μία παραπάνω ασίστ (11-12), ενώ τα κλεψίματα ήταν 7 εκατέρωθεν.

Τα νοκ-άουτ του EuroCup ξεκινούν με τη φάση των “16” στις 12 Απριλίου και ο Προμηθέας έχει έναν καλό λόγο (βλ. πλεονέκτημα έδρας) για να αισιοδοξεί.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 46-36, 66-59, 84-81