Απολαυστική η Αργεντινή, παρέδωσε μια πολύ όμορφη παράσταση στον αγώνα της με την Πολωνία την οποία συνέτριψε με 91-65 και έφτασε στο 5-0 στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Στον νοκ άουτ προημιτελικό θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, ενώ η Πολωνία θα παίξει με την Ισπανία.

Η αλήθεια είναι ότι η Πολωνία πήρε ένα πολύ γερό μάθημα για το πώς είναι το μπάσκετ, εκεί… ψηλά που έφτασε, αφού κι η ομάδα του Μάικ Τέιλορ είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην οκτάδα!

Καταπληκτική η ομάδα του Σέρχιο Ερνάντες, με 16 κλεψίματα και  transition παιχνίδι για σεμινάριο, χτυπούσε διαρκώς όποτε της έδιναν την ευκαιρία οι αργές επιστροφές και τα λάθη (23) των Πολωνών.

Ειδικά από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα η διαφρά ήταν τεράστια. Ο Ντέλια πέτυχε 10 πόντους στην α’ περίοδο όπου η Αργεντινή προηγήθηκε με 20-14 αλλά μετά από δύο λεπτά στη β’ περίοδο η διαφορά έγινε διψήφια.

Σιγά-σιγά ανέβαινε ο ρυθμός των Αργεντινών και η πίεσή τους στην άμυνα, έκαναν το ένα κλέψιμο πίσω από το άλλο και με τον Καμπάτσο να… ξεκουράζεται στον πάγκο έφτασαν στο +15 στο ημίχρονο, 42-27.

Ο απολογισμός εντός ρακέτας ήταν εντυπωσιακός με 15/20 δίποντα σε βαθμό που δεν τους ένοιαζε -για το αποτέλεσμα- τα 3/12 τρίποντα και οι 3/8 βολές.

Το αποκορύφωμα της παράστασης των Αργεντινών ήταν η τρίτη περίοδος.

Αφού ο Σλότερ έφτασε στους 14 πόντους για να μειώσει 37-46 στο 24:00, η Αργεντινή έκανε επιμέρους σκορ 22-2, με απανωτά κλεψίματα και τρομερή αποτελεσματικότητα στο transition!

Ο Σκόλα πέτυχε 10 πόντους και ο Πατρίσιο Γκαρίνο 9 σε αυτή την περίοδο, όπου ο Καμπάτσο είχε κέφια και οδήγησε την Αργεντινή στο 70-39 πριν λήξει η περίοδος με 70-41.

Δείτε μια τρομερή ασίστ του Καμπάτσο στον Γκαρίνο στο transition:

Είναι ενδεικτικό δε, πως αυτούς τους 70 πόντους στα πρώτα 30 λεπτά, η Αργεντινή είχε πετύχει τους 50 από το ζωγραφιστό!

Με τόση διαφορά, ο κόουτς της Αργεντινής έριξε στο παρκέ τους πιο μικρούς, μαζί με τον Νίκο Λαπροβίτολα να τους καθοδηγεί.

Οι Πολωνοί βρήκαν λίγο σκορ, αλλά οι ταλαντούχοι Αργεντινοί με τη σειρά τους, δεν επέτρεψαν να μειωθεί ιδιαίτερα η μεγάλη διαφορά των πρώτων 30 λεπτών!

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 27-42, 41-70, 65-91.