Ο Ντάμιαν Κούλιγκ της Πολωνίας

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του κόσμου προκρίθηκε ουσιαστικά η Πολωνία επικρατώντας στη Φοσάν, με 79-74 της Ρωσίας στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Μια ομάδα πρότυπο, η οποία φυσικά εκμεταλλεύτηκε και το πολύ πιο βατό όμιλο που βρέθηκε στην Α’ φάση από όπου προκρίθηκε με 3-0 νίκες και με αντίπαλο μια μέτρια Ρωσία, βρίσκεται με το “καλημέρα” κι εκτός τρελού απροόπτου, στα προημιτελικά!

Με απλές και βασικές αρχές στο παιχνίδι της, η Πολωνία χτύπησε στην αδυναμία των Ρώσων που δεν έχουν τα μεγάλα κορμιά και την ποιότητα στους ψηλούς, είχε 35/38 βολές με τον αριθμό-ρεκόρ των φάουλ που κέρδισε και στο φινάλε πανηγύρισε την νίκη μολονότι στην αρχή βρέθηκε και στο -11!

Στην πρώτη της παρουσία σε Παγκόσμιο από το 1967, η Πολωνία, για να μην περάσει πλέον στους “8” πρέπει να χάσει σήμερα η Αργεντινή από τη Βενεζουέλα και και κατόπιν οι Πολωνοί από τους Αργεντινούς και στην τριπλή ισοβαθμία να έχει χειρότερο goal average, ενώ έχει νικήσει με 11 (80-69) τη Βενεζουέλα στον Α’ γύρο!

Η Ρωσία αποκλείστηκε καθώς ό,τι κι αν γίνει από εδώ και πέρα, ακόμα και τα ακραία σενάρια (ήττες Αργεντινής π.χ.) μειονεκτεί σε ισοβαθμίες με Αργεντινούς και Πολωνούς.

Ο αγώνας

Με τον Μιχαήλ Κουλάγκιν να πετυχαίνει οκτώ πόντους στην Α’ περίοδο, οι Ρώσοι πήραν το προβάδισμα. Πρόσεξαν πολύ την περιφερειακή τους άμυνα (0/3 τριπ. οι Πολωνοί) μπήκαν στην αντίπαλοι ρακέτα κι έχτισαν σιγά-σιγά την υπεροχή τους.

Ο Μιχαήλ Κουλάκγιν

Κι από το υπέρ τους 22-18 του δεκαλέπτου έφτασαν στο 32-23 με 5:32 για το ημίχρονο, με πολυφωνία αλλά και καλή ισορροπία στο παιχνίδι τους εντός κι εκτός ρακέτας.

Με καλύτερα ποσοστά στα σουτ, εφτασαν σε διψήφια διαφορά με 3:45, 35-25 και στη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, 40-29 με το τρίποντο του Νικίτα Κουρμπάνοφ με 1:39 για το 20άλεπτο.

Ο Ματέους Πόνιτκα έφτασε στους 12 προσωπικούς πόντους, όταν με τρίποντο στη λήξη μείωσε στο 40-34 που άφηνε ελπίδα στους Πολωνούς για τη συνέχεια.

Όφελος για την Πολωνία ήταν τα πέντε επιπλέον κερδισμένα φάουλ, που τους οδήγησαν  -συνολικά- 15 φορές στη γραμμή των ελευθέρων βολών, αλλά απαιτούσε περισσότερη δημιουργία (μόλις 4 ασίστ, τις 3 ο Χρίστσιανουκ)

H Πολωνία ολοκλήρωσε ένα 10-0 σερί στην τρίτη περίοδο, όταν μείωσε στον πόντο, 39-40 δείχνοντας στους Ρώσους ότι δεν θα αφήσει τη δική της ευκαιρία να πάει χαμένη!

Οι Ρώσοι πήραν μια μικρή διαφορά, όταν ο Σλότερ πήρε παραπάνω επιθέσεις και εκτός πλάνου, ωστόσο πάλι η Πολωνία επέστρεψε και με τις τρεις βολές του Κούλιγκ μείωσε σε δύο καλάθια διαφορά, 53-57 στο 30:00. Με 26/27 βολές στα πρώτα 30 λεπτά, η Πολωνία κρατούσε -σθεναρά- ζωντανό το όνειρο!

Ο Ανταμ Βατσίνσκι

Μόλις δε μπήκαν και τα τρίποντα, πρώτα του Κόζαρεκ και μετά του Βατσίνσκι, η Πολωνία προσπέρασε με 61-58 με 8:15 για τη λήξη! Ήταν το μοναδικό σημείο που υστερούσαν οι Πολωνοί (3/15 στα πρώτα 30 λεπτά) κι όταν βρήκαν τα σουτ, οι Ρώσοι κατάλαβαν ότι πρέπει να “ματώσουν” για να νικήσουν!

Η επιστροφή του Πονίτκα στο παρκέ για τα τελευταία λεπτά απέβη καθοριστική. Ο… “mr τα κάνω όλα” των Πολωνών καθοδήγησε στο τέλος την ομάδα του. Ειδικά στα 2:30, πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, πρόλαβε να δώσει την ασίστ στη γωνία για τον Άαρον Τσελ, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 72-68 στα 2:19.

Χτυπώντας συνεχώς στην αδύναμη ρακέτα των Ρώσων, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έφτασε στο 77-71 και πανηγύρισε την ιστορική νίκη-πρόκριση με 79-74!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-40, 53-57, 79-74