Μαρκ Γκασόλ

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι του τρίτου ομίλου ανάμεσα στα δύο Ισπανόφωνα φαβορί, οι ακλόνητοι Ίβηρες έκαναν σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση, επικρατώντας με 73-63 του μαχητικού Πουέρτο Ρίκο.

Νωρίτερα, η Τυνησία νίκησε το Ιράν και κράτησε τις ελπίδες της ζωντανές, ενώ οι Ιρανοί έχουν αρχίσει να σκέφτονται ήδη τα ματς κατάταξης.

Ρούμπιο

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν… μουδιασμένα το παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο και οι Πορτορικανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 6 πόντους διαφορά (29-23), πριν σοβαρευτούν οι “φούριας ρόχας” και πάνε στα αποδυτήρια με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (35-36).

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο σοβαρεύτηκαν στην τρίτη περίοδο (επιμέρους 10-21) και με κορυφαίους τον πρωταθλητή ΝΒΑ, Μαρκ Γκασόλ (19π.) και τον Ρίκι Ρούμπιο (17π.) καθάρισαν ουσιαστικά το παιχνίδι διατηρώντας διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός ότι είχαν 4/30 τρίποντα (13%)!