Εθνική Ανδρών

Η Εθνική Ανδρών βρίσκεται στην Τούζλα, όπου απόψε (21:00, ΕΡΤ Sports HD) θα αντιμετωπίσει τη Βοσνία Ερζεγοβίνη για τη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Eurobasket 2021.

Μετά την επιτυχημένη εκκίνηση και τη νίκη στον αγώνα με την Βουλγαρία στην Πάτρα, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος και οι παίκτες του θέλουν να πετύχουν το 2/2 και να κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση από νωρίς και χωρίς άγχος.

Όποια ομάδα νικήσει απόψε, θα φτάσει τις δυο νίκες και θα έχει κάνει τεράστιο βήμα πρόκρισης στο Eurobasket 2021, αφού προκρίνονται οι τρεις από τους τέσσερις του ομίλου μας.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Γιώργος Καλαϊτζάκης κι έτσι η 12άδα του Θανάση Σκουρτόπουλου θα αποτελείται από τους εξής: Μάντζαρης, Μποχωρίδης, Κατσίβελης, Λαρεντζάκης, Γιαννόπουλος, Σαλούστρος, Γ. Αγραβάνης, Κασελάκης, Δ. Αγραβάνης, Μαργαρίτης, Καββαδάς, Σκορδίλης.

Στη Βοσνία Ερζεγοβίνη του Βέντραν Μπόσνιτς αγωνίζονται οι γνωστοί μας από την παρουσία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα, Έντιν Άτιτς, Μίλαν Μιλόσεβιτς και Μουχάμεντ Πάσαλιτς.

Σεβόμαστε την Ελλάδα, αλλά πάμε για τη νίκη με τη βοήθεια του κόσμου μας“, τόνισε ο τεχνικός των Βόσνιων.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου μας, η Βουλγαρία φιλοξενεί τη Λετονία (19:00, ΕΡΤ Sports HD).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ: Ο Γιάννης Ελευθεριάδης αναλύει το παιχνίδι της Βοσνίας Ερζεγοβίνης

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Group Α

Ισπανία-Πολωνία 69-80

Ισραήλ-Ρουμανία (24/2, 19:00)

Group B

Ρωσία-Βόρεια Μακεδονία 77-67

Εσθονία-Ιταλία 81-87

Group C

Δανία-Βέλγιο (24/2, 19:15)

Λιθουανία-Τσεχία (24/2, 19:30)

Group D

Ολλανδία-Κροατία (24/2, 20:30)

Σουηδία-Τουρκία (24/2, 21:00)

Group E

Σερβία-Γεωργία 90-94

Ελβετία-Φινλανδία 64-69

Group F

Ουκρανία-Ουγγαρία 60-62

Σλοβενία-Αυστρία 85-78

Group G

Γαλλία-Μαυροβούνιο (24/2, 19:45)

Μεγάλη Βρετανία-Γερμανία (24/2, 22:00)

Group H

Βουλγαρία-Λετονία (24/2, 19:00, ΕΡΤ Sports HD)

Βοσνία Ερζεγοβίνη-Ελλάδα (24/2, 21:00, ΕΡΤ Sports HD)

 

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Group Α

Ρουμανία – Ισπανία 71-84

Πολωνία – Ισραήλ 71-75

Group B

Βόρεια Μακεδονία – Εσθονία 72-81

Ιταλία – Ρωσία 83-64

Group C

Τσεχία – Δανία 75-71

Βέλγιο – Λιθουανία 86-65

Group D

Κροατία – Σουηδία 72-56

Τουρκία – Ολλανδία 65-72

Group E

Γεωργία – Ελβετία 96-88

Φινλανδία – Σερβία 58-80

Group F

Ουγγαρία – Σλοβενία 77-75

Αυστρία – Ουκρανία 73-88

Group G

Μαυροβούνιο – Μεγάλη Βρετανία 81-74

Γερμανία – Γαλλία 83-69

Group H

Ελλάδα – Βουλγαρία 73-63

Λετονία – Βοσνία Ερζεγοβίνη 61-62 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.